Jak złowić dorsza?

Wypoczynek
j-a-k
Jak złowić dorsza?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dorsz to ryba, o której złowieniu marzy każdy wędkarz. Zarówno początkujący jak i doświadczony. W poniższym artykule przedstawimy Państwu, czym powinna charakteryzować się wędka służąca do połowu tej ryby. Zapraszamy do lektury!

Wędka na dorsza – charakterystyka

Najpopularniejsze wędki, jakie służą do łapania dorsza, to te o długości 2,70 m oraz 2,40 m. Gramatura wyrzutu powinna wynosić od 100 g do maksymalnie 350 g. Ciężar wyrzutu wędki należy dobierać w sposób maksymalnie proporcjonalny do tego, jakich przynęt planujemy używać. Jeśli chodzi o dobór materiałów, z jakich wędka ma być wykonana, to zależy to wyłącznie od naszych upodobań. Jednym z materiałów, który często używają doświadczeni wędkarze jest komponent włókna węglowego ze szklanym. Tego typu materiał gwarantuje wysoki poziom odporności na różne uderzenia w trakcie łowienia. Dodatkowo tego rodzaju wędki są stosunkowo lekkie oraz mocne. Kołowrotek do wędki powinien być mocny oraz odporny na wodę morską. Dodatkowo musi dobrze radzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Wskazane jest także, by posiadał szpulę dużej pojemności.

Jakie przynęty?

Najpopularniejsze przynęty stosowane do połowu dorsza to pilkery, takie jak śledzie, parasolki, tobiasze oraz węgorzyce.

Podbierak wędkarski a dorsz

W momencie, gdy skompletujemy już cały potrzebny sprzęt do połowu dorsza, należy wybrać się na plażę. Najlepszym okresem do połowu tych ryb jest listopad. Wówczas ma bowiem tarło ryba, która służy jako przynęta – tobiasz. Jej tarło odbywa się w piasku bardzo blisko brzegu. Ryba ta nie jest dostępna w żadnym sklepie, dlatego też należy zdobyć ją samodzielnie. Do jej złapania służył nam będzie podbierak.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kroki podjąć w celu sprzedaży starego pojazdu?
Jakie kroki podjąć w celu sprzedaży starego pojazdu?
Właściciele starych, nieużywanych samochodów często zastanawiają się, w jaki sposób mogą je szybko sprzedać. Niezwykle opłacalnym rozwiązaniem jest w szczególności […]
Polecamy