Współcześnie dużą popularnością cieszą się wyroby skórzane, takie jak choćby paski do spodni, torebki, damskie i męskie portfele, teczki, kurtki czy eleganckie obuwie. Skóra to co prawda materiał stosunkowo wytrzymały, ale wskutek wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych (wilgoć, suchy wiatr, promienie UV itp.) może ulegać degradacji. Chodzi tutaj zwłaszcza o kurczenie się, pękanie, pleśnienie oraz odbarwianie. Z tego względu niezbędne jest jej odpowiednie pielęgnowanie i konserwowanie.
Podstawowym warunkiem utrzymania rzeczy z naturalnej skóry w dobrym stanie wizualnym jest ich codzienne przechowywanie w zaciemnionym miejscu o temperaturze w przedziale od -5 do 15 stopni Celsjusza, a także wilgotności powietrza sięgającej maksymalnie 70%. Jeśli dany element wykorzystujemy sporadycznie, wówczas możemy go pielęgnować z użyciem specjalnych olejów i środków w aerozolu. Przy intensywnym użytkowaniu konieczne jest natomiast zabezpieczanie powierzchni za pomocą profesjonalnych preparatów impregnujących. Zwiększają one elastyczność i miękkość materiału, a dodatkowo wzmacniają jego właściwości wodoodporne.
Do usuwania plam z takich wyrobów jak pasek męski czy buty idealnie nadaje się woda z dodatkiem octu lub mieszanka składająca się z ubitego jajka kurzego i terpentyny. Z kolei w przypadku torebek damskich zaleca się regularne wcieranie całkowicie bezbarwnej pasty impregnująco-nabłyszczającej, a w przypadku wszelkich rzeczy ze skóry węża i krokodyla – natłuszczanie powierzchni gliceryną, ewentualnie olejkiem rycynowym. Pamiętajmy o tym, że jest zaniedbamy pielęgnację, to musimy się zawsze liczyć z popękaniem i nadmiernym rozciągnięciem materiału.