Co to jest kaseta rowerowa?

Wypoczynek
j-a-k
Co to jest kaseta rowerowa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest i jakie funkcje spełnia kaseta rowerowa. Otóż spełnia ona dość ważną funkcję w rowerze, a więcej szczegółów przedstawionych jest poniżej.

Co to jest kaseta rowerowa?

Kaseta rowerowa oraz przerzutki dają nam możliwość zmiany przełożeń. To tak w dużym skrócie. Kasety rowerowe montowane są na piaście tylnego koła i głównie spotyka się te posiadające od 3 do 11 zębatek.

Rozstaw i kształt są u większości producentów podobne, a odstępy między zębami wynoszą 0,5 cala. W przypadku mniejszej ilości zębów tylnej zębatki mamy możliwość uzyskania większych prędkości, natomiast przy większych zębatkach będzie nam trudniej osiągnąć dużą prędkość, ale będziemy mogli łatwiej poruszać się po trudnym terenie.

Istnieje wiele kaset rowerowych, a jedną z nich jest popularna kaseta rowerowa 105.

Kaseta rowerowa ściśle współpracuje z łańcuchem, dlatego też należy zadbać o to, aby podczas wymiany dobrać je tak, żeby te elementy były ze sobą kompatybilne.

Dla przykładu: Jeżeli w naszym rowerze znajduje się kaseta 9-biegowa powinniśmy zakupić i zamontować taki sam łańcuch. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ łańcuchy rowerowe różnią się szerokością, co spowoduje, że źle dobrany łańcuch nie będzie dobrze współpracował z kasetą o innej liczbie zębatek.

Jedną z głównych przyczyn wyrabiania się kasety rowerowej jest nadmiernie wyciągniecie łańcucha i powstanie luzów powodujących zwiększone tarcie.

W Polsce najpopularniejszymi producentami kaset są Shimano oraz SRAM, którzy to producenci oferują solidne i jakościowe produkty.

Ciekawą ofertę znajdziesz np. w sklepie internetowym virtualbike.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kilka porad odnośnie dbania o swój telefon
Kilka porad odnośnie dbania o swój telefon
Folia ochronna z poliwęglanu to podstawa w zabezpieczeniu ekranu smartfona. Niewielki wydatek rzędu od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych to […]
Polecamy