Co warto wiedzieć o diodach i przekaźnikach?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Co warto wiedzieć o diodach i przekaźnikach?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, nawet najlepszy elektronik i robotyk kiedyś zaczynał poznawać podstawowe elementy wykorzystywane w tych dziedzinach nauki. Niezwykle ważne jest, aby opanować ich budowę oraz sposób działania, dzięki czemu konstruowanie nawet najbardziej zaawansowanych układów, wraz z nabywaniem doświadczenia stanie się coraz prostsze. Zatem jak działa przekaźnik? Podstawowym zadaniem przekaźnika jest zmiana obecnego stanu w obwodzie. Te elementy elektroniczne są obecne w wielu urządzeniach, które wykorzystuje się na co dzień. Natomiast dioda zajmuje się przepuszczaniem prądu lub inaczej mówiąc, kierunkiem przewodnictwa w jedną stronę. Co należy wiedzieć o obu tych elementach?

Zasada działania i rodzaje przekaźników

Choć początkowo przekaźniki były wykorzystywane głównie w różnych branżach przemysłu, obecnie na stałe zadomowiły się w świecie elektroniki i robotyki. Na czym polega ich zadanie i jakie są najważniejsze parametry opisujące konkretny przekaźnik? Te niewielkie urządzenia wyróżniają się bardzo szerokim zastosowaniem. W zależności od rodzaju i przeznaczenia, mogą zmieniać obecny stan na pożądany nie tylko w jednym, ale również w kilku obwodach wyjściowych. Podczas wyboru konkretnego urządzenia, początkującym osobom zaleca się kontakt z pracownikami wyspecjalizowanego sklepu, którzy pomogą znaleźć najlepszy przekaźnik. Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie elementów tego typu?

 

  • Jednym z głównych parametrów technicznych jest napięcie cewki, które różni się w zależności od konkretnego modelu.
  • Warto sprawdzić także rezystancję cewki, liczbę styków oraz maksymalne napięcie.

 

W profesjonalnych sklepach z elementami wykorzystywanymi w elektronice, można znaleźć m.in. moduły przekaźników, które oferują możliwość obsługi różnych formatów. Ponadto, dostępne są przekaźniki półprzewodnikowe SSR oraz tradycyjne modele, których konstrukcja opiera się o styk mechaniczny.

Jak działa dioda?

W momencie gdy zostanie osiągnięte napięcie progowe diody, wówcza ta zaczyna przewodzić prąd w jednym kierunku. Tak w dużym skrócie i najprościej można opisać działanie tego elementu elektronicznego. Dioda zostało wynaleziona dopiero w XX wieku, jednak od tej pory jest szeroko stosowana zarówno w mniej skomplikowanych, jak i bardziej zaawansowanych układach. Jakie są jej najpopularniejsze rodzaje?

 

  • Diody Schottkiego i lawinowe zabezpieczają różnego rodzaju układy przed skokami napięcia, który może uszkodzić nawet cały obwód.
  • Bardzo popularne diody Zenera wykorzystuje się do stabilizacji napięcia.
  • Diody Gunna oraz modele tunelowe są wykorzystywane do oscylacji RF.
  • Energooszczędne diody LED służą m.in. do oświetlenia.

 

W sklepach z elektroniką można znaleźć także inne rodzaje diod, różniących się od siebie nie tylko budową, ale również parametrami technicznymi i zastosowaniem. Diody, pomimo niewielkich rozmiarów, charakteryzują się wszechstronnym wykorzystaniem, dlatego używają ich zarówno profesjonalni elektronicy i automatycy, jak i majsterkowicze oraz hobbyści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę?
Czy warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę?
Zużycie wody w gospodarstwach domowych stale rośnie. Zjawisko to nie tylko ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, ale także […]
Polecamy