Czy istnieją mapy dla niewidomych?

Sposób życia i styl
j-a-k
Czy istnieją mapy dla niewidomych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mapowanie to praktyka przedstawiania na mapie cech geograficznych, lokalizacji i powiązanych informacji. Mapowanie może być wykonywane ręcznie lub automatycznie. Główne rodzaje map to mapy topograficzne, mapy drogowe, mapy lotnicze (takie jak mapy nawigacyjne) i mapy tematyczne.

Istnieje wiele wspaniałych zasobów dostępnych dla tych, którzy mają utratę wzroku, który obejmuje zarówno druk i zasobów internetowych. Jeśli nie masz dostępu do Internetu w domu, możesz skorzystać z publicznych komputerów w bibliotekach i domach kultury.

Jak wyglądają takie mapy?

Niektóre mapy wykorzystują alfabet Braille’a do oznaczania elementów na mapie, które można odczytać dotykiem. Nazywa się to tyflografiką, czyli topografią dotykową. W Tiflografii używa się wielu różnych symboli, w zależności od tego, co chcesz pokazać. Na przykład, jeśli pokazujesz obszar z wieloma wzgórzami i dolinami, wtedy możesz użyć wytłoczonego pasma górskiego jako symbolu wzgórz; podczas gdy jeśli pokazujesz płaską równinę, wtedy wystarczy pojedyncza gładka linia.

Symbole same w sobie nie mają żadnego znaczenia, są to tylko nierówności na papierze, które dają pewne wskazówki co do tego, co dzieje się na obszarze wokół nich. Główną zaletą mapy dla niewidomych jest to, że może ją odczytać każdy, kto umie czytać brajlem (choć wymaga to praktyki). Główną wadą jest to, że zajmuje to więcej czasu niż inne formy mapowania, ponieważ dłużej trwa wyczuwanie wszystkich nierówności na papierze i domyślanie się, co one oznaczają!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy praca z wykrywaczem metali jest w Polsce legalna?
Czy praca z wykrywaczem metali jest w Polsce legalna?
Dzięki wykrywaczom metalu udaje się znaleźć naprawdę cenne skarby, które skrywają się głęboko pod ziemią. Na pewno niejednokrotnie widziałeś w […]
Polecamy