Awaria elektryczna w domu – czy warto próbować ją rozwiązać samemu?

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Awaria elektryczna w domu – czy warto próbować ją rozwiązać samemu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu starych domach, blokach i kamienicach działają instalacje elektryczne mające 50 lat i więcej. Są one skłonne do awarii, ale to nie znaczy, że w zupełnie nowym budynku taka sytuacja nie może wystąpić. Wystarczy, że elektryk gdzieś nie przykręcił odpowiednio styku kabla, albo użył niewłaściwych materiałów. Czasami usterki spowodowane są ingerencjami w instalację mieszkańców, którzy instalują np. większe bezpieczniki i przeciążają zbyt cienkie przewody elektryczne. Czy awarię można usunąć samemu?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że prąd elektryczny to zabójcza siła, która – gdy wymknie się spod kontroli – może łatwo pozbawić życia. Dlatego też nie powinniśmy samodzielnie wykonywać jakichkolwiek prac konserwacyjnych przy instalacji elektrycznej. Większość z nas nie przeszła odpowiedniego przeszkolenia i nie ma umiejętności praktycznych, by poradzić sobie z poważnym problemem. Dlatego też zawsze lepiej wezwać profesjonalnego elektryka, który przeprowadzi diagnozę i usunie awarię.

Usterka w sytuacji nadzwyczajnej

Awarie lubią zdarzać się wtedy, gdy najmniej ich potrzebujemy. Utrata prądu w gniazdkach lub lampach z początkiem okresu świątecznego może być nie lada problemem. Większość firm świadczących usługi naprawy elektryki wtedy nie pracuje. W takiej sytuacji powinniśmy ograniczyć się do samodzielnego sprawdzenia bezpieczników w rozdzielnicy. Jeżeli jednak tam wszystko będzie w porządku, pozostaje nam wezwać pogotowie energetyczne. W każdej innej sytuacji skorzystajmy z usług jednej z wielu firm, które świadczą usługi naprawy instalacji prądowej. Na stronie https://el-fran.pl/instalacje-elektryczne/ możemy znaleźć informacje kontaktowe do jednej z nich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto zainwestować w wózki transportowe?
Dlaczego warto zainwestować w wózki transportowe?
Bezpieczny transport towarów jest niezwykle ważny w każdym zakładzie pracy. Decydując się na zakup wózków transportowych, możemy sprawić, że będzie […]
Polecamy