Czym się kierować przy wyborze materiału opałowego do domu?

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Czym się kierować przy wyborze materiału opałowego do domu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając materiał opałowy, warto przeanalizować jak najwięcej czynników. Nie można ograniczyć się do jednego aspektu, gdyż może to spowodować zaniedbania na innych płaszczyznach. Trudno jest wskazać jeden najlepszy materiał, ponieważ ilość zmiennych jest zbyt duża. Warto je jednak przeanalizować. Czym należy się kierować podczas wyboru opału?

Cena

Obecnie na tej płaszczyźnie wygrywają węgiel i drewno, ale opłaty w związku z zanieczyszczeniem atmosfery mogą to zmienić. Tania jest również biomasa (pellet, brykiet, ekogroszek). Pompa ciepła to już większa inwestycja i później tania energia. Gaz ziemny, olej opałowy i energia elektryczna są zbyt drogie i pod tym względem nieopłacalne. Oprócz ceny paliwa ważna jest również kwota zakupu samego kotła.

Wygoda stosowania

Tutaj najgorsze są paliwa do kotłów zasypowych. Węgiel i drewno wymagają dużej ilości czasu. Wszystkie pozostałe materiały są pod tym względem lepsze. Bezobsługowość źródła ciepła to wysoki komfort i ważny czynnik podczas dokonywania wyboru.

Ryzyko stosowania

Węgiel, drewno, ale również pompa ciepła niosą za sobą pewne ryzyko związane z ceną. Dwie pierwsze pozycje przez kwestie prawne, a ostatnia przez zależność od cen prądu. Pellet i brykiet pochodzą głównie z polskiego rynku i są najbardziej stabilne cenowo.

Ekologia

Tutaj każde rozwiązanie inne niż węgiel i drewno będzie korzystne. Gaz ziemny emituje niewiele zanieczyszczeń, ale surowiec nie odnawia się w krótkim czasie. Pompa ciepła wymaga prądu, a ten w Polsce nadal jest pozyskiwany głównie z paliw kopalnych, ale nadal to ekologiczne źródło. Pellet i brykiet to głównie przetworzone odpady innego przemysłu, więc są tutaj najkorzystniejsze.

Podsumowanie

Węgiel i drewno to tanie źródła, ale nieperspektywiczne i łączące się z dużym ryzykiem. Gaz ziemny, olej opałowy i energia elektryczna wydają się za drogie. Pompa ciepła to ciekawe rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Z analizy wynika, że biomasa zostaje liderem. Pellet jest wygodniejszy w użytku niż brykiet. Chcąc mieć gwarancję dostarczania wysokiej jakości pelletu do Olsztyna, warto wybrać sprawdzonego dostawcę na rynku, charakteryzującego się korzystnymi parametrami i proporcją wartości opałowej do ceny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety szaf rozsuwanych
Zalety szaf rozsuwanych
Szafa rozsuwana – na TAK! Wśród zalet drzwi rozsuwanych są te estetyczne, ale i te praktyczne. Do pierwszych zalicza się […]
Polecamy