Jak dbać o elektrykę w mieszkaniu

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Jak dbać o elektrykę w mieszkaniu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja elektryczna (podobnie jak każda inna) wymaga kontroli i konserwacji. Jak dbać o elektrykę w mieszkaniu?

Kontrola połączeń

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii instalacji elektrycznych, nierzadko prowadzących do wybuchu pożaru, są luzy w połączeniach elektrycznych. Jeśli na przykład w puszce lub w oprawce żarówki przewód jest niedostatecznie mocno dokręcony (albo na przykład zerwie się gwint w listwie łączeniowej), może powstać luz, który z kolei powoduje iskrzenie między przewodami.

Jeśli tylko zauważymy, że po zapaleniu światła żarówka mruga, powinniśmy sprawdzić, czy przewody elektryczne są odpowiednio dokręcone.
Innym często występującym problemem w instalacjach elektrycznych są gniazdka wyrwane ze ściany,

Może tak się stać, kiedy ktoś po skorzystaniu z urządzenia szarpie za przewód zasilający, żeby wyciągnąć wtyczkę. Jeśli coś takiego się wydarzy, powinniśmy natychmiast przykręcić gniazdo na jego miejscu, żeby uniknąć sytuacji, gdy na przykład dziecko dotknie wystających przewodów będących pod napięciem. Najlepiej jest przykręcać gniazda wkrętami w wyznaczonych miejscach w puszce elektrycznej.

Kontrola przewodów

Zagrożenie mogą stanowić przewody zasilające do różnych urządzeń codziennego użytku, które mają uszkodzoną powłokę izolacyjną. Jeśli zauważymy, że przewód jest uszkodzony i widać odsłoniętą żyłę, trzeba to natychmiast zaizolować. Poza tym niebezpieczne mogą być wtyczki z wyrwanymi kablami, które również stwarzają poważne ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Tekst powstał we współpracy z Centrum elektryczne Ania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak w krótkim czasie zyskać szczupłą sylwetkę?
Jak w krótkim czasie zyskać szczupłą sylwetkę?
Uzyskanie szczupłej sylwetki zależy od dwóch czynników. Trzeba połączyć zdrową dietę z aktywnością fizyczną. Przy dobrym skomponowaniu posiłków i treningów […]
Polecamy