Osoby wychowujące samotnie dzieci, które nie otrzymują od drugiego z rodziców środków na życie mogą starać się o alimenty, które przeznaczone będą na pokrycie kosztów utrzymania. Jest to zapewnienie odpowiednich warunków do życia. Gdy jedno z nich uchyla się od tego obowiązku, można dochodzić praw na drodze sądowej.
Pozew o alimenty składa się we właściwym Sądzie Rodzinnym. Oprócz pozwu konieczne jest dołączenie także aktu urodzenia dziecka, odpis aktu małżeństwa lub dokument o ustaleniu ojcostwa, zaświadczenie o dochodach i różnego rodzaju wnioski dowodowe. Są one niezbędne do tego, aby sąd mógł ustalić wysokość alimentów. Ocenia on w tym celu ogólną sytuację materialną rodziców. We wniosku trzeba zawrzeć informację o tym, jaka kwota będzie odpowiednia do pokrycia wszystkich kosztów. Rodzic opiekujący się dzieckiem może domagać się alimentów wyższych niż połowa ogólnych wydatków na dziecko. Jest to związane z tym, że ponosi on także niematerialne koszty związane z wychowaniem, takie jak pomoc w odrabianiu lekcji, dowożenie dziecka do szkoły oraz na dodatkowe zajęcia itp. Wydatki te muszą być udokumentowane, a w niektórych przypadkach wystarczy także ustne potwierdzenie świadków. Warto pamiętać, że o alimenty mogą starać się nie tylko samotni rodzice. Polskie prawo dopuszcza bowiem możliwość ubiegania się o świadczenia alimentacyjne przez małżonków po ogłoszeniu rozwodu lub separacji oraz rodziców w stosunku do swoich dzieci.
Istnieją dwie ogólne przesłanki mówiące o tym, kiedy takie świadczenie może zostać zasądzone. Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy osoba uprawniona do alimentów posiada niskie dochody, które nie wystarczają na pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Drugą przesłanką jest fakt, że osoba zobowiązana do ich zapłaty posiada odpowiednie możliwości zarobkowe i majątkowe. Zastanawiając się nad złożeniem wniosku o alimenty warto skonsultować się z prawnikiem, którego można znaleźć na stronie http://www.kalicinski-kancelaria.com.