Nowoczesność w kinkiecie

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Nowoczesność w kinkiecie
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Kształt oraz budowa kinkietów zmieniała się na przestrzeni lat. Pierwowzorem były kaganki, później lampy olejowe z knotem osłoniętym w szklanym kloszu aż po współczesne formy lamp. Jak dokładnie prezentuje się ich ewolucja od stojących do wiszących na ścianach lamp? Opowieść obejmuje kilkaset lat, a zmiany zdecydowanie warte były tej drogi.

Historia w pigułce

Pierwsze wzmianki o sztucznych źródłach światła dotyczą glinianych zbiorników z knotem, których używano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Model z czasem udoskonalono, dodając palnik znajdujący się poza stojącym stelażem. Dobudowanie podstawy pozwoliło przenieść kinkiety na ścianę, a wprowadzenie do stateczników luster (tzw. odbłyśników) ułatwiło rozpraszanie wiązek światła i pozyskanie wyjątkowego efektu. Początkowo oświetlały one głównie korytarze, teatralne sceny i restauracje. Wraz z pojawieniem się elektryczności dotychczasowe źródła światła zastąpiono żarówkami, a formę i styl kinkietów unowocześniono.

Współczesne odsłony tego rodzaju lamp można sprawdzić pod poniższym linkiem: http://tomix.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sprzęt sportowy, który poprawi naszą formę bez wychodzenia z domu
Sprzęt sportowy, który poprawi naszą formę bez wychodzenia z domu
W okresie jesienno-zimowym mamy do czynienia z brzydką pogodą. Z pewnością nie sprzyja ona aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Dobrym […]
Polecamy