Co to jest technologia LED?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Co to jest technologia LED?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od kilku już lat na rynku rządzą źródła światła oparte na nowoczesnej technologii LED. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym jest ono znacznie bardziej energooszczędne i wydajne, a na dodatek w pełni ekologiczne (przyjazne środowisku naturalnemu). Obecnie nikogo już więc nie dziwi wykorzystywanie różnego rodzaju lamp, listw czy innych opraw z diodiami LED-owymi do oświetlania pomieszczeń w domach prywatnych, obiektach przemysłowych czy lokalach komercyjnych. Tego rodzaju źródła mogą być też z powodzeniem stosowane do celów reklamowych – doskonałym przykładem są powszechne banery czy ekrany led tego typu jak dostępne na https://meon.pl/multimedia/ekrany-led/.

Ogólna charakterystyka i zastosowanie technologii LED-owej

Rozwinięcie skrótu LED to Lighting Emitting Diode, co w tłumaczeniu na nasz język oznacza diodę elektroluminescencyjną. To nic innego jak specjalny element półprzewodnikowy, przez który przepływa prąd – w trakcie tego procesu jest emitowane światło, widziane przez użytkowników gołym okiem. Należy podkreślić, że jest ono zróżnicowane pod względem długości emitowanej fali w zależności od typu samej diody. Omawianą technologię wyróżnia na tle innych zwłaszcza oszczędność energii, co wynika z tego, że źródła światła z zamontowanymi żarówkami lub diodami LED-owymi pobierają znacznie mniej prądu, przy jednoczesnym generowaniu mocy na wysokim poziomie.

Przekłada się to bezpośrednio na duże oszczędności w naszym portfelu. Przykładowo żarówka LED posiadająca moc 10 W godnie zastępuje żarówkę tradycyjną o mocy nawet 75 W, co oznacza aż siedmiokrotnie mniejszy pobór energii – a strumień światła jest wyraźnie większy oraz ładniejszy. Zastosowanie technologii LED jest niezwykle szerokie.

Można w ten sposób z powodzeniem oświetlać: mieszkania prywatne (m.in. lampy wiszące i stojące, kinkiety, plafony i listwy z diodami zapewniającymi światło o średnim natężeniu), magazyny, hale produkcyjne i wszelkie obiekty przemysłowe (trwałe i odpowiednio zabudowane oprawy i listwy sufitowe, gwarantujące ogromną ilość światła – ze względu na dużą powierzchnię do rozjaśnienia), sklepy i inne komercyjne obiekty handlowe (lampy, listwy sufitowe, a także oświetlenie punktowe, np. w przymierzalniach czy nad ladą), a ponadto parki, stadiony piłkarskie, biura, instytucje publiczne (sądy, urzędy) oraz instytucje kultury (np. muzea, kina, teatry).

W ostatnich latach omawiana technologia cieszy się ogromnym powodzeniem również w branży reklamowej – normą są wszelkiego rodzaju banery, ekrany, menuboardy, kasetony, szyldy, tablice, neony, kurtyny led i inne nośniki montowane głównie na budynkach komercyjnych, ale nie tylko. Dzięki zastosowaniu diod LED-owych elementy te świecą dłużej i są znacznie bardziej widoczne oraz czytelne dla potencjalnych klientów.

Zalety oświetlenia LED

Diody i żarówki LED-owe posiadają mnóstwo zalet, dlatego znajdują zastosowanie w tak wielu miejscach. Po pierwsze są zróżnicowane pod względem natężenia i barwy emitowanego światła – na rynku znajdziemy modele dające barwę ciepłą, neutralną oraz chłodną. Dzięki temu można je idealnie dobrać do konkretnego pomieszczenia czy przestrzeni. Oto inne zalety oświetlenia LED:

  • wyjątkowo długi okres eksploatacji – diody wytrzymują nawet 50000 godzin, czyli 5 lat nieustannej pracy; jedynie z czasem nieznacznie spada ich jasność
  • duża efektywność energetyczna – aż 80% zużywanej energii jest zamienianej wyłącznie na światło,a jedynie 20% na ciepło (w przypadku tradycyjnej żarówki jest na odwrót)

  • wysoka odporność na różne czynniki zewnętrze – diody są produkowane z wytrzymałych materiałów i umieszczane w trwałych oprawach odpornych na wstrząsy, wibracje czy niekorzystne warunki pogodowe

  • ekologiczność – wykorzystanie oświetlenia LED wpływa na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, gdyż diody nie zawierają żadnych materiałów toksycznych ani chemikaliów, a ponadto nie wydzielają dużej ilości ciepła

  • brak emisji szkodliwego światła podczerwonego i ultrafioletowego

  • niskie napięcie – wystarczy prąd stały o wartości 12V (gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Do czego służy chemia budowlana?
Do czego służy chemia budowlana?
Współcześnie żadna budowa domu czy nawet remont nie może się odbyć bez wykorzystania profesjonalnej chemii budowlanej, która służy przede wszystkim […]
Polecamy