Co to jest technologia LED?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Co to jest technologia LED?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od kilku już lat na rynku rządzą źródła światła oparte na nowoczesnej technologii LED. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym jest ono znacznie bardziej energooszczędne i wydajne, a na dodatek w pełni ekologiczne (przyjazne środowisku naturalnemu). Obecnie nikogo już więc nie dziwi wykorzystywanie różnego rodzaju lamp, listw czy innych opraw z diodiami LED-owymi do oświetlania pomieszczeń w domach prywatnych, obiektach przemysłowych czy lokalach komercyjnych. Tego rodzaju źródła mogą być też z powodzeniem stosowane do celów reklamowych – doskonałym przykładem są powszechne banery czy ekrany led tego typu jak dostępne na https://meon.pl/multimedia/ekrany-led/.

Ogólna charakterystyka i zastosowanie technologii LED-owej

Rozwinięcie skrótu LED to Lighting Emitting Diode, co w tłumaczeniu na nasz język oznacza diodę elektroluminescencyjną. To nic innego jak specjalny element półprzewodnikowy, przez który przepływa prąd – w trakcie tego procesu jest emitowane światło, widziane przez użytkowników gołym okiem. Należy podkreślić, że jest ono zróżnicowane pod względem długości emitowanej fali w zależności od typu samej diody. Omawianą technologię wyróżnia na tle innych zwłaszcza oszczędność energii, co wynika z tego, że źródła światła z zamontowanymi żarówkami lub diodami LED-owymi pobierają znacznie mniej prądu, przy jednoczesnym generowaniu mocy na wysokim poziomie.

Przekłada się to bezpośrednio na duże oszczędności w naszym portfelu. Przykładowo żarówka LED posiadająca moc 10 W godnie zastępuje żarówkę tradycyjną o mocy nawet 75 W, co oznacza aż siedmiokrotnie mniejszy pobór energii – a strumień światła jest wyraźnie większy oraz ładniejszy. Zastosowanie technologii LED jest niezwykle szerokie.

Można w ten sposób z powodzeniem oświetlać: mieszkania prywatne (m.in. lampy wiszące i stojące, kinkiety, plafony i listwy z diodami zapewniającymi światło o średnim natężeniu), magazyny, hale produkcyjne i wszelkie obiekty przemysłowe (trwałe i odpowiednio zabudowane oprawy i listwy sufitowe, gwarantujące ogromną ilość światła – ze względu na dużą powierzchnię do rozjaśnienia), sklepy i inne komercyjne obiekty handlowe (lampy, listwy sufitowe, a także oświetlenie punktowe, np. w przymierzalniach czy nad ladą), a ponadto parki, stadiony piłkarskie, biura, instytucje publiczne (sądy, urzędy) oraz instytucje kultury (np. muzea, kina, teatry).

W ostatnich latach omawiana technologia cieszy się ogromnym powodzeniem również w branży reklamowej – normą są wszelkiego rodzaju banery, ekrany, menuboardy, kasetony, szyldy, tablice, neony, kurtyny led i inne nośniki montowane głównie na budynkach komercyjnych, ale nie tylko. Dzięki zastosowaniu diod LED-owych elementy te świecą dłużej i są znacznie bardziej widoczne oraz czytelne dla potencjalnych klientów.

Zalety oświetlenia LED

Diody i żarówki LED-owe posiadają mnóstwo zalet, dlatego znajdują zastosowanie w tak wielu miejscach. Po pierwsze są zróżnicowane pod względem natężenia i barwy emitowanego światła – na rynku znajdziemy modele dające barwę ciepłą, neutralną oraz chłodną. Dzięki temu można je idealnie dobrać do konkretnego pomieszczenia czy przestrzeni. Oto inne zalety oświetlenia LED:

  • wyjątkowo długi okres eksploatacji – diody wytrzymują nawet 50000 godzin, czyli 5 lat nieustannej pracy; jedynie z czasem nieznacznie spada ich jasność
  • duża efektywność energetyczna – aż 80% zużywanej energii jest zamienianej wyłącznie na światło,a jedynie 20% na ciepło (w przypadku tradycyjnej żarówki jest na odwrót)

  • wysoka odporność na różne czynniki zewnętrze – diody są produkowane z wytrzymałych materiałów i umieszczane w trwałych oprawach odpornych na wstrząsy, wibracje czy niekorzystne warunki pogodowe

  • ekologiczność – wykorzystanie oświetlenia LED wpływa na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, gdyż diody nie zawierają żadnych materiałów toksycznych ani chemikaliów, a ponadto nie wydzielają dużej ilości ciepła

  • brak emisji szkodliwego światła podczerwonego i ultrafioletowego

  • niskie napięcie – wystarczy prąd stały o wartości 12V (gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o paznokcie żelowe?
Jak dbać o paznokcie żelowe?
Żelowe i kolorowe, zawsze w idealnym stanie. Aby przez długi czas cieszyć się pięknym wyglądem paznokci żelowych, należy przestrzegać określonych […]
Polecamy