Zasady działania peleciarki – co warto wiedzieć

Biznes i finanse
j-a-k
Zasady działania peleciarki – co warto wiedzieć
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie wiele osób do ogrzewania pomieszczeń domowych w okresie zimowym używa pelletu drzewnego. To paliwo stałe produkowane najczęściej z trocin i zrębków tartacznych, które odznacza się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Przede wszystkim jest wyjątkowo ekologiczne (nie emituje do środowiska zbyt wiele szkodliwych substancji), wystarczająco kaloryczne (około 19-20 MJ/kg) oraz łatwe w transportowaniu i magazynowaniu. Do wytwarzania pelletu służą nowoczesne peleciarki, dostępne choćby w ofercie tej profesjonalnej firmy z Poznania: https://peletto.pl/peleciarki-granulatory/.

Szybki proces pozyskiwania wartościowego materiału

Peleciarki, zwane potocznie granulatorami, to urządzenia pozwalające na skuteczne sprasowanie pod wysokim ciśnieniem trocin, słomy, gałązek drzew owocowych, wytłoków trzcinowych i wszelkich innych rodzajów biomasy. Najpierw wybrane odpady muszą oczywiście zostać osuszone z wilgoci, a następnie precyzyjnie rozdrobnione i oczyszczone z niepożądanych związków mineralnych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość paliwa. Kolejny krok polega na ich umieszczeniu w komorze peleciarki, gdzie zostają poddane kompleksowej obróbce. Cała procedura rozpoczyna się od przyciśnięcia materiału na specjalną matrycę posiadającą w swojej konstrukcji liczne kanały przelotowe. W tym miejscu następuje skuteczne wtłoczenie biomasy wskutek działania rolek prasujących. Nagły wzrost ciśnienia oraz temperatury umożliwia łatwe uzyskanie substancji charakteryzującej się optymalną gęstością i lepkością. Zwieńczeniem omawianego procesu jest zawsze ujednolicenie długości granulek za pomocą noży obcinających i schłodzenie ich do właściwej temperatury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zacząć projektować 3D?
Jak zacząć projektować 3D?
Projektowanie 3D to szeroka dziedzina, która obejmuje ogromny zakres działań, od wzornictwa przemysłowego, przez architekturę, po tworzenie gier wideo. Nie […]
Polecamy