ASA – co to jest?

Biznes i finanse
j-a-k
ASA – co to jest?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie jedną z najważniejszych technik analitycznych wykorzystywanych przy oznaczaniu pierwiastków chemicznych jest Atomowa Spektrometria Absorpcyjna (ASA). Pozwala ona przede wszystkim na dokonanie ilościowej analizy śladowej. Opiera się natomiast na zjawisku pochłaniania promieniowania przez wolne atomy znajdujące się w metalach. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w licznych laboratoriach oraz zakładach przemysłowych. 

Innowacyjna procedura pomiarowa

Atomowa spektrometria absorpcyjna polega na tym, że najpierw konkretna próbka zostaje włożona atomizerem do specjalistycznego aparatu, następnie dokonywany jest w niej pomiar poziomu absorbancji, a na koniec następuje precyzyjne obliczenie stężenia. Przed przystąpieniem do badania niezbędne okazuje się wykonanie tzw. krzywej wzorcowej. Uzyskany rezultat ma charakter ilościowy, co oznacza, że ilość zaabsorbowanego światła zawsze jest proporcjonalna do stopnia stężenia określonego pierwiastka w próbce. Niezwykle istotną rolę w omawianej procedurze odgrywa sygnał świetlny, który ulega przekonwertowaniu w zwykły prąd elektryczny. Dodajmy, że standardowy spektrometr składa się z mechanicznego modulatora, atomizera płomieniowego oraz zestawu lamp (z katodą wnękową, wyładowczych, emitujących wąskie linie atomowe).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko?
Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko?
Nosidełka dla zwierząt cieszą się coraz to większym uznaniem wśród właścicieli czworonożnych przyjaciół. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla psów, […]
Polecamy