Czy można mieć domenę z polskimi znakami?

Bez kategorii
j-a-k
Czy można mieć domenę z polskimi znakami?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W adresach domenowych zazwyczaj nie stosuje się znaków narodowych. Nie znaczy to jednak, że nie da się tego fizycznie zrobić. Już od przeszło 15 lat można zarejestrować domeny w tak zwanym zbiorze IDN, który właśnie taką funkcjonalność nam oferuje. Czy jednak jest to dobry pomysł, jeśli ma to być strona firmowa? Rozważmy różne za i przeciw.

Nowość dla internautów

Osoby, które korzystają z komputerów od dawna, przyzwyczaiły się do wpisywania adresów bez polskich znaków. Oznacza to, że na przykład podając im przykładową domenę „twójsklep.pl”, będą oni i tak próbowali do paska adresu wpisać „twojsklep.pl”, zamieniając „ó” z kreską na „o”. Może tutaj dojść do niepotrzebnych nieporozumień, wobec tego firmy wymyśliły inny sposób, rejestrując swoje domeny branżowe. Otóż opłacają ich kilka równolegle, w tym zarówno wersje z narodowymi znakami jak i bez nich. Dzięki temu starsi internauci nie będą mieli kłopotów z trafieniem pod właściwy adres, a nowi użytkownicy również sobie poradzą. Dla nich zazwyczaj znaki diakrytyczne w domenie nie stanowią tematu tabu.

Kwestie techniczne

Trzeba też wiedzieć, że domeny ze znakami polskimi mogą nie być poprawnie rozpoznawane przez starsze przeglądarki internetowe. Również niektóre serwisy społecznościowe nadal miewają problemy z ich poprawnym wyświetlaniem. Mogą pojawić się pewne problemy z pozycjonowaniem takich stron, a nawet z ich podpinaniem pod określony serwer. Na szczęście wiele firm oferuje specjalistyczne usługi, które pomogą w takiej sytuacji. Przykład widzimy tutaj: https://rapiddc.pl/administracja-serwerami. Podsumowując: Jeśli chcemy mieć adres internetowy z polskimi znakami, to jest to jak najbardziej wykonalne. Może jednak nastręczać pewnych późniejszych trudności, trzeba więc dobrze ten wybór przemyśleć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co powinniśmy przyjmować podczas treningu, aby poprawić wyniki sportowe?
Co powinniśmy przyjmować podczas treningu, aby poprawić wyniki sportowe?
Kluczem do sukcesu w każdym sporcie jest zdolność do trenowania ciężej, dłużej i częściej niż Twoi konkurenci. Ale istnieje limit, […]
Polecamy