Krajalnica do chleba to element, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w piekarni. Coraz częściej można też zobaczyć to urządzenie w sklepach. Dla klientów jest nie lada atrakcją, ponieważ umożliwia samodzielne pokrojenie chleba w wygodne kromki. Producenci oferują szeroki wybór tych urządzeń. Różnią się one zakresem stosowania, jak i swoją funkcjonalnością. Na czym polegają ich podstawowe różnice?
Podstawowa klasyfikacja dzieli krajalnicę na półautomatyczne i automatyczne. Pierwsza uruchamiana jest za pomocą dźwigni wbudowanej w urządzenie. Druga natomiast ma możliwość nie tylko w pełni automatycznego działania według wprowadzonego programu, ale również przełączenia na opcję półautomatyczną. Uruchamiana jest w związku z tym na dwa sposoby. Za pomocą specjalnej klapy opuszczanej lub guzika. Druga wersja jest również wygodniejsza, ponieważ większość funkcjonalności zaprogramowana jest odgórnie, np. siła nacisku.
Dostępne są również urządzenia samoobsługowe, których użytkowość podobna jest do krajalnic automatycznych. Sprzęt taśmowy umożliwia krojenie dwóch bochenków jednocześnie za pomocą wbudowanych pasków, które przesuwają wypiek. Prędkość ich pracy można regulować za pomocą odpowiednich ustawień. Natomiast przemysłowe krajalnice, jak sama nazwa wskazuje, znajdują zastosowanie w przypadku większej ilości pieczywa. Strona internetowa: https://ibis.net.pl/sklep/krajalnice-do-chleba/ zawiera szczegółowy opis poszczególnych typów krajalnic wraz z ich parametrami technicznymi.