Wdrożenie systemu ISO to gwarancja efektywności i globalnego prestiżu. Największą zaletą tego działania jest lepsze zarządzanie przedsiębiorstwem, zgodnie z oczekiwaniami kontrahentów i klientów, a także szansa na pozyskanie dodatkowych punktów w przypadku ubiegania się o granty. Należy jednak pamiętać, że samo wdrożenie ISO to za mało, by osiągnąć wyznaczony cel – kolejnym krokiem jest certyfikacja.
Głównym elementem przedmiotowego zadania jest wykonanie przez jednostkę zewnętrzną audytu certyfikującego. Ważne jest to, aby działanie wykonane zostało przez niezależny podmiot, który rzetelnie i fachowo dokona weryfikacji firmowych dokumentów w odniesieniu do aktualnych wymogów i norm. Inaczej rzecz ujmując, certyfikat ISO może otrzymać wyłącznie przedsiębiorstwo, w których realne procesy będą zgodne z założeniami ujętymi w dokumentacji.
Jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań jest certyfikacja wyrobów, potwierdzająca otwarcie firmy na potrzeby kontrahentów i klientów – zarówno istniejących, jak i zainteresowanych nawiązaniem współpracy. Wiele przydatnych informacji dotyczących certyfikacji, można znaleźć w zasobach witryny http://www.pcc-cert.pl/certyfikacja-iso-systemy-zarzadzania/pn-n-18001ohsas-18001/.
Wybierając firmę certyfikującą, większość osób kieruje się przede wszystkim ceną usługi. Z całą pewnością jest to czynnik bardzo ważny, należy jednak pamiętać, że równie ważne jest doświadczenie osoby wykonującej audyt oraz ogólne warunki współpracy. Przed nawiązaniem współpracy warto również sprawdzić opinie o jednostce oferującej usługi związane z certyfikacją.