Do czego wykorzystywany jest klej dyspersyjny?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Do czego wykorzystywany jest klej dyspersyjny?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kleje dyspersyjne ze strony http://www.violetta-grafik.pl/kleje/dyspersyjny/ są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w papiernictwie i powlekaniu. Są one bardzo uniwersalne i mogą być stosowane na różnych podłożach w celu uzyskania mocnych połączeń w temperaturze pokojowej lub w podwyższonej temperaturze. Kleje dyspersyjne utwardzają się poprzez tworzenie chemicznego wiązania między podłożem a warstwą kleju. Kleje te utwardzają się szybko w temperaturze pokojowej, co czyni je idealnymi do małych prac, gdzie trzeba kleju do ustawienia szybko.

Jak to działa?

Klej dyspersyjny to emulsja na bazie wody, która może być stosowana do klejenia drewna, ceramiki i metalu. Jest idealny do tworzenia silnego połączenia między porowatymi powierzchniami. Oprócz klejenia, klej dyspersyjny ma zdolność do wypełniania szczelin. Kleje dyspersyjne są również znane jako kleje zimnego ciśnienia, ponieważ tworzą silne połączenia poprzez zastosowanie ciśnienia bez użycia ciepła. Najczęstszą formą kleju dyspersyjnego jest roztwór wodny, który zawiera żywicę, wodę i inne dodatki, takie jak środki powierzchniowo czynne i zagęszczacze. Żywica działa jako spoiwo dla formuły kleju.

Żywica jako spoiwo

Żywica jest zwykle wykonana z eterów celulozy (grupa naturalnych polimerów) lub polimerów syntetycznych, takich jak poliuretany, akryle lub estry winylowe. Żywica utrzymuje wszystko razem. Kleje dyspersyjne mają wysokie wartości lepkości przy niskiej lepkości (niskiej konsystencji), co oznacza, że są łatwe do rozprowadzenia na powierzchniach przy niewielkim wysiłku. Ale mają również wystarczającą wytrzymałość, aby utrzymać się na tych powierzchniach po ich zastosowaniu, nawet jeśli zawartość substancji stałych w roztworze wynosi tylko 1%.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym i jak pielęgnować skórę głowy?
Czym i jak pielęgnować skórę głowy?
Aby móc cieszyć się pięknymi włosami, trzeba wcześniej odpowiednio zadbać o skórę głowy. Tymczasem wiele osób marginalizuje jej rolę, skupiając […]
Polecamy