Jak dobrać rozmiar i kształt luster w mieszkaniu?

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Jak dobrać rozmiar i kształt luster w mieszkaniu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lustra to ważny element wyposażenia, który można odnaleźć w każdym mieszkaniu. Pełnią one funkcje praktyczne, ale i dekoratorskie. Odpowiednio dobrane mogą być piękną ozdobą i optycznie powiększyć wnętrze. Istotne jest przy tym to, żeby dobrze dopasować je pod kątem konkretnego pomieszczenia. Wśród czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, są rozmiar i kształt takich zwierciadeł. Czym się kierować przy ich wybieraniu? 

Wymiary dopasowane do dostępnej przestrzeni

Pod względem wielkości na pewno należy uwzględnić metraż samego pokoju. W dużym pomieszczeniu można zachować w zasadzie pełną dowolność, natomiast lustra mogą efektownie powiększyć postrzeganie obszarów o niewielkiej powierzchni. Trzeba jednak utrzymać przy tym odpowiednie proporcje. Dobrze jest spojrzeć na to, co będzie się odbijało w samej tafli szkła, żeby przypadkowo nie podkreślić choćby mankamentów konkretnej części mieszkania. W kontekście rozmiaru zwierciadła ważne jest również to w jakim stopniu użytkownik będzie się w nim przeglądał. Wybierając przykładowo lustro do przedpokoju, można wybrać wyższe, które pozwoli zobaczyć w odbiciu cały swój wizerunek lub nieco mniejsze, ale wiszące, w którym można zobaczyć strój od pasa w górę. 

Forma dobrana pod kątem spójności z całym wystrojem

Obecnie takie wyposażenie można kupić w naprawdę różnym kształcie. Trzeba uwzględnić zatem pozostałe elementy w pomieszczeniu i wybrać takie lustro, które będzie spójne względem całości wystroju. Na początku trzeba się też zastanowić czy ma być ono pionowe czy poziome. Pierwszy wariant sprawdza się choćby w przypadku zwierciadła przy szafie czy w garderobie, z kolei opcja w poziomie będzie dobrym wyborem, gdy taki element ma być zawieszony na ścianie nad komodą czy nad innym szerokim meblem. Wybierając lustra do salonu, trzeba brać pod uwagę umeblowanie. Jeżeli jest ono kanciaste i ma ostre zakończenia, to lepiej wybierać zwierciadła kwadratowe czy prostokątne. Z kolei jeżeli meble mają raczej opływowy charakter, to i lustro może być okrągłe lub owalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Panele podłogowe – co warto wiedzieć?
Panele podłogowe – co warto wiedzieć?
Panele podłogowe są ważną częścią Twojego domu. Kiedy zastanawiasz się nad podłogą, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jest wzór […]
Polecamy