Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze ekologicznego materiału opałowego na zimę

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze ekologicznego materiału opałowego na zimę
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczne materiały opałowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ rośnie świadomość wpływu emisji dwutlenku węgla na środowisko, a tym samym nasze zdrowie i samopoczucie. Alternatywne materiały opałowe nie wydzielają szkodliwych substancji, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Co więcej, wytwarzane są głównie z odpadów drzewnych, przez co wpisują się w modną retorykę less lub zero waste, a także przyczyniają się do ochrony zielonej przyrody.  Aby wybrać odpowiednie źródło ciepła, warto rozważyć kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście wpływ na środowisko, ale poza nim należy wziąć pod uwagę bardziej praktyczne wskaźniki. Przede wszystkim wartość kaloryczną, czyli ilość wytwarzanego ciepła podczas spalania określonej dawki materiału. Zazwyczaj biopaliwa cechują się wyższym wskaźnikiem niż samo drewno. Warto również wziąć pod uwagę sposób przechowywania materiału (miejsce, jakie będzie zajmował), a także czystość spalania czy ilość powstającego popiołu.

Pellet, ekogroszek czy brykiet?

Przykładem proekologicznego materiału opałowego jest ekogroszek, który powstaje z węgla o niskiej zawartości siarki. Dostępny jest w postaci ziaren, pakowanych w worki, dzięki czemu łatwo go przechowywać. Paląc ekogroszkiem z Poznania, trzeba zainwestować w specjalny piec. Alternatywą jest brykiet drzewny, który powstaje z odpadów drzewnych. Ostatnią możliwością jest pellet, który dostępny jest w formie granulek. Jego zaletą jest mała ilość popiołu po spalaniu oraz czystość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakimi sposobami można ograniczyć dostawanie się owadów do środka domu?
Jakimi sposobami można ograniczyć dostawanie się owadów do środka domu?
Owady są utrapieniem dla większości ludzi. Można je zobaczyć latające wokół domu, pełzające po ścianach i dostające się do jedzenia. […]
Polecamy