Ozdoby na okna – jakie są warte uwagi?

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Ozdoby na okna – jakie są warte uwagi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okno to nie tylko otwór w ścianie. To punkt centralny każdego pokoju i najważniejszy łącznik z całym światem na zewnątrz. Bez niego pomieszczenie traci przytulny charakter. Ale może ono też malutki pokoik powiększyć optycznie. Aby uzyskać maksimum piękna z każdej okna, należy je odpowiednio przyozdobić.

Rodzaje ozdób okiennych

Tego rodzaju ozdoby, poza oczywistą funkcją dekoracyjną, mają również za zadanie chronić naszą prywatność przy równoczesnym nieograniczaniu napływu światła słonecznego. Dlatego też nieco inaczej przysłaniamy okna w dzień, a trochę inaczej na noc. Dobrze, aby jedno i drugie współgrało ze sobą.

Można wyróżnić trzy rodzaje ozdób:
– rolety,
– żaluzje,
– firany, zasłony i karnisze.

Przy zakupie rolet czy żaluzji dobrze udać się po radę do fachowca, ponieważ najczęściej sami nie jesteśmy w stanie zamontować nieco bardziej skomplikowanych systemów. Dużo większy wybór daje nam trzecia grupa dekoracji.

Jak kupować firany?

Największymi zaletami firan są łatwość w montażu i utrzymaniu oraz możliwość szybkiej zmiany wystroju okna. Wystarczy kupić nową zasłonkę i mamy całkiem nowe otoczenie. Najlepszą opcją jest kupowanie firany na metry, ponieważ daje to możliwość idealnego dopasowania materiału do wymiarów poszczególnych okien. Oczywiście, można również wybierać gotowe, obszyte zasłony, jednak jesteśmy wtedy zdani na standardowe rozmiary.

Warto również pamiętać, że każda firana potrzebuje na czymś zawisnąć, dobrym rozwiązaniem są karnisze. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli (np. https://magdalena24.pl/Karnisz-szyna-sufitowa-KS-Aluminiowa), dlatego każdy znajdzie coś pasującego do reszty wyposażenia pokoju.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podłoga na błysk – z jakiego sprzętu skorzystać, aby uzyskać pożądany efekt?
Podłoga na błysk – z jakiego sprzętu skorzystać, aby uzyskać pożądany efekt?
Sprzątanie to mało lubiany, aczkolwiek konieczny do wykonywania obowiązek. Jednym z najbrudniejszych i najszybciej gromadzących zanieczyszczenia miejsc w domu jest […]
Polecamy