Komornik w Piasecznie czy innej miejscowości należy do zawodów, które są w społeczeństwie postrzegane raczej negatywnie. Kojarzony jest przede wszystkim z zaborem mienia osoby, która popadła w długi. Każde działanie, jakie podejmuje wynika z określonych aktami normatywnymi praw oraz obowiązków.
Dobry komornik – wbrew pozorom – ma na celu pomoc osobie, która jest zobowiązana do spłaty zaległości, a nie zabór jej mienia. Konieczność podjęcia tego kroku jest ostatecznością. Może wówczas dojść do zajęcia dóbr pieniężnych lub przedmiotów, które są następnie wystawiane na licytacje komornicze.
Komornik w pierwszej kolejności informuje dłużnika o kwocie koniecznej do uiszczenia oraz możliwościach, jakie są do uniknięcia sankcji prawnych. Warto na tym etapie współpracować, by uniknąć konieczności oddawania pieniędzy czy dóbr rzeczowych. Licytacje komornicze w Piasecznie są to publiczne sprzedaże wchodzące w część postępowania egzekucyjnego i obejmują nieruchomości dłużnika.
W tym przypadku właścicielem staje się osoba lub podmiot prawny wyłoniona na skutek zadeklarowania najwyższej kwoty. Rozpoczyna się je od ustalenia ceny wyjściowej, która jest „podbijana”, czyli podawana jako wyższa od poprzedniej, przez zainteresowanych. Komornik pełni funkcję osoby nadzorującej przebieg całego procesu.
W momencie zakończenia licytacji osoba sprawująca nadzór (sędzia sądu okręgowego lub komornik), w trakcie jawnego posiedzenia, wydaje postanowienie o wskazaniu jako nabywcy licytanta oferującemu najwyższą cenę. Ogłoszenie postanowienia o udzieleniu przybiciu kończy licytację.
Postanowienie to jednak nie stanowi jeszcze o nabyciu własności nieruchomości. Do takiego skutku konieczne jest spełnienie warunków licytacji – w tym zapłata ceny nabycia – oraz wydanie prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności.