Zastąpienie odbywania wymierzonej kary pozbawienia wolności poza murami więzienia stało się możliwe podczas dokonywania nowelizacji kodeksu karnego w 2007 roku. To wówczas wtedy wprowadzono system dozoru elektronicznego, czyli obowiązek przebywania w domu z opaską (nadajnikiem), która pozwala na dokonywanie kontroli przez organy państwa tego, gdzie w danym momencie przebywa skazany.
O dozór elektroniczny może ubiegać się skazany wobec którego orzeczono karę pozbawienia wolności nie większą niż 1,5 roku. Jest to podstawowa przesłanka, którą bierze pod uwagę sąd penitencjarny. Skazany musi posiadać także określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę innych osób mieszkających w domu, w którym będzie on przebywał. Istnieją wyjątki, kiedy to sąd może odstąpić od konieczności uzyskania zgody osób zamieszkujących. Chociażby w tego typu sprawach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.
Kara pozbawienia wolności poza zakładem karnym może być realizowana na kilka sposobów. Do najczęściej stosowanego zalicza się dozór stacjonarny, gdzie skazany ma obowiązek stawiać się w określonych dniach oraz godzinach w miejscu które zostało wyznaczone przez sąd. Drugim z nich jest sposób mobilny, polegający na okresowym kontrolowaniu miejsca pobytu skazanego. Często wykonuje się także dozór zbliżeniowy, gdzie kontroluje się czy skazany utrzymuje wskazaną odległość od określonej osoby.
Złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na wykonywanie kary w warunkach dozoru elektronicznego składa się do sądu penitencjarnego w postaci wniosku. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy, chociażby tej dostępnej na stronie https://www.adwokat-figzal.pl/. Pozwoli to przyspieszyć wszelkie czynności związane z przygotowaniem wniosku, uzyskaniem wszelkich wymaganych zgód osób trzecich oraz innych, formalności, które są wymagane w tego typu sprawach.