Czy praca z wykrywaczem metali jest w Polsce legalna?

Dzięki wykrywaczom metalu udaje się znaleźć naprawdę cenne skarby, które skrywają się głęboko pod ziemią. Na pewno niejednokrotnie widziałeś w lesie miłośników takiego sposobu spędzania wolnego czasu albo poszukiwaczy cennych dóbr na plażach. Czy praca z wykrywaczem metalu jest u nas legalna, czy na posiadanie i korzystanie z takiego sprzętu jest wymagane konkretne pozwolenie?

Kto może mieć wykrywacz metalu?

Zgodnie z polskim prawem używanie wykrywacza metalu jest jak najbardziej dozwolone. Co więcej, profesjonalny wykrywacz metali nie wymaga żadnych pozwoleń, zarówno w zakresie jego posiadania, jak i użytkowania na prywatnym terenie. Okazuje się jednak, że koniecznym zgłoszeniom podlegają niektóre skarby, które znajduje osoba posługująca się takim sprzętem. Co więcej, jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z wykrywaczem metalu i zamierzasz używać tego sprzęt w miejscach publicznych, jak lasy, pole, plaża czy skwery miejskie, musisz zdobyć pozwolenie od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Co można znaleźć pod ziemią?

W większości przypadków znajduje się niestety śmieci, jak puszki i inne metalowe elementy, natomiast miłośnicy poszukiwania skarbów niejednokrotnie właśnie je odnajdują. W Polsce bez problemu udaje się odkryć elementy pozostałe po II wojnie światowej, a nawet cenne zabytki, w postaci części zbroi, biżuterii, narzędzi walk, monet. Warto jednak wiedzieć, że takich przedmiotów nie można zatrzymać, należy przekazać je odpowiednim urzędom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =