Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem jest opłacalne?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego przeznaczonego do ogrzewania domów i mieszkań, które stosuje się w innowacyjnych kotłach ze specjalnym podajnikiem. Stanowi ono doskonałą alternatywą dla klasycznego węgla, gdyż charakteryzuje się dużą kalorycznością i wydajnością. Poza tym jest bardzo ekologiczne – przede wszystkim z powodu wydzielania minimalnej ilości siarki i gazów do atmosfery w trakcie spalania. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w workowany ekogroszek Radom jest miastem, w którym znajdziemy ten produkt w wielu sklepach. 

Ulepszona wersja węgla

Ekogroszek to materiał opałowy wytwarzany zazwyczaj z węgla kamiennego, a nieco rzadziej z brunatnego. Wskutek specyficznej obróbki uzyskiwany jest granulat o średnicy 5-25 mm, zawierający w składzie nieznaczne ilości zarówno siarki, jak i popiołu. Dzięki temu ekogroszek jest w pełni bezpieczny dla środowiska i odznacza się ponadprzeciętnie wysoką wydajnością cieplną. Zauważmy jednak, że nadal jest to odmiana węgla, a jak wiadomo jest to surowiec znacznie tańszy w eksploatacji niż choćby gaz, prąd czy olej opałowy.

Szacuje się, że na ogrzanie całego budynku mieszkalnego o powierzchni 150 m2 niezbędne jest wykorzystanie co najmniej 3-4 ton omawianego paliwa – oczywiście ostateczna ilość zależy głównie od jakości izolacji obiektu. Cena jednej tony wynosi średnio około 900 zł (choć czasami można znaleźć produkt za 600 -700 zł), co przekłada się na ogólny koszt ogrzewania w wysokości od 2000 do 4000 zł za sezon. Dla porównania, w przypadku oleju i gazu byłoby to ponad 5000 zł. Podsumowując, opłacalność ekogroszku wynika głównie z tego, że jest on stosunkowo tani oraz wysokokaloryczny (zużywa się go po prostu dużo mniej niż węgla).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × jeden =