Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem jest opłacalne?

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Czy ogrzewanie domu ekogroszkiem jest opłacalne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego przeznaczonego do ogrzewania domów i mieszkań, które stosuje się w innowacyjnych kotłach ze specjalnym podajnikiem. Stanowi ono doskonałą alternatywą dla klasycznego węgla, gdyż charakteryzuje się dużą kalorycznością i wydajnością. Poza tym jest bardzo ekologiczne – przede wszystkim z powodu wydzielania minimalnej ilości siarki i gazów do atmosfery w trakcie spalania. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w workowany ekogroszek Radom jest miastem, w którym znajdziemy ten produkt w wielu sklepach. 

Ulepszona wersja węgla

Ekogroszek to materiał opałowy wytwarzany zazwyczaj z węgla kamiennego, a nieco rzadziej z brunatnego. Wskutek specyficznej obróbki uzyskiwany jest granulat o średnicy 5-25 mm, zawierający w składzie nieznaczne ilości zarówno siarki, jak i popiołu. Dzięki temu ekogroszek jest w pełni bezpieczny dla środowiska i odznacza się ponadprzeciętnie wysoką wydajnością cieplną. Zauważmy jednak, że nadal jest to odmiana węgla, a jak wiadomo jest to surowiec znacznie tańszy w eksploatacji niż choćby gaz, prąd czy olej opałowy.

Szacuje się, że na ogrzanie całego budynku mieszkalnego o powierzchni 150 m2 niezbędne jest wykorzystanie co najmniej 3-4 ton omawianego paliwa – oczywiście ostateczna ilość zależy głównie od jakości izolacji obiektu. Cena jednej tony wynosi średnio około 900 zł (choć czasami można znaleźć produkt za 600 -700 zł), co przekłada się na ogólny koszt ogrzewania w wysokości od 2000 do 4000 zł za sezon. Dla porównania, w przypadku oleju i gazu byłoby to ponad 5000 zł. Podsumowując, opłacalność ekogroszku wynika głównie z tego, że jest on stosunkowo tani oraz wysokokaloryczny (zużywa się go po prostu dużo mniej niż węgla).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sposoby na pozbycie się zmarszczek
Sposoby na pozbycie się zmarszczek
Skóra jest jednym z najważniejszych elementów w organizmie człowieka. Stanowi ona zewnętrzną osłonę ciała, a tym samym jest swoistą tarczą […]
Polecamy