Czym charakteryzuje się stopa płasko-koślawa i jak tę wadę korygować?

Zdrowie i forma
j-a-k
Czym charakteryzuje się stopa płasko-koślawa i jak tę wadę korygować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stopa płasko-koślawa charakteryzuje się obniżeniem środkowej, wewnętrznej części stopy, a w skrajnych przypadkach całkowitego przylegania stopy do podłoża. Spowodowana jest często nieproporcjonalnym stosunkiem masy ciała do wytrzymałości mięśni kończyn dolnych lub nieustannym przeciążaniem stopy. W pierwszej fazie schorzenie przebiega bezboleśnie, jednak wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się bóle łydek i stóp podczas chodzenia, a także mogą tworzyć się zwyrodnienia w układzie kostnym, którym towarzyszy ból.

Warto wiedzieć, że u dzieci do piątego, szóstego roku życia stopa płasko-koślawa nie jest czymś patologicznym i istnieje duże prawdopodobieństwo wykształcenia się prawidłowego kształtu stopu. Niemniej jednak już na wczesnym etapie rozwoju stosowanie specjalnych butów do nauki chodzenia zmniejsza ryzyko powstania wady w przyszłości.

Sposoby leczenia stopy płasko-koślawej

W przypadku niezaawansowanego stanu choroby kuracja polega na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie kształtujące poprzeczny łuk stopy oraz rozciągające ścięgno Achillesa. Stosowane są także buty ze specjalnymi wkładkami, które wymuszają prawidłową pozycję kończyn dolnych i ułożenie stopy. Ciekawym rozwiązaniem są klapki do masażu, które pobudzają aktywności mięśni stopy. Pozytywnie na korekcję wady wpływa także jazda na rowerze, czy chodzenie na palcach.

Dzięki zastosowaniu powyższych metod udaje się zredukować stopę płasko-koślawą w znakomitej większości przypadków. Jeżeli schorzenie rozwinęło się do zaawansowanej formy objawiającej się silnymi dolegliwościami bólowymi, konieczne staje się leczenie chirurgiczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich miejscach stosuje się na co dzień maty antychwastowe?
W jakich miejscach stosuje się na co dzień maty antychwastowe?
W ostatnim czasie coraz częściej stosuje się w ogrodnictwie rozwiązania ekologiczne. Herbicydy, stosowane w ochronie przed chwastami, w wielu wypadkach […]
Polecamy