Czyste i zdrowe powietrze w domu – jak dbać o wentylację?

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Czyste i zdrowe powietrze w domu – jak dbać o wentylację?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zamontowanie w nich wentylacji mechanicznej. Taki system gwarantuje bowiem stały obieg powietrza, co przekłada się na doskonałe samopoczucie przebywających w budynku osób. Dodatkowo czyste powietrze wpływa pozytywnie na sen, niweluje bóle głowy i zapobiega rozwojowi uciążliwych dolegliwości układu oddechowego. Oczywiście podstawowym warunkiem jest prawidłowe funkcjonowanie wentylacji, zależne w ogromnej mierze od regularnego przeprowadzania czynności porządkowo-konserwacyjnych. 

Bez okresowej wymiany filtrów ani rusz

W przypadku standardowej wentylacji mechanicznej niezbędne jest przede wszystkim okresowe czyszczenie jej z kurzu, grzybów i pleśni (co najmniej raz w roku, a najlepiej dwukrotnie – późną wiosną i przed nadejściem zimy). Na szczególną uwagę zasługują takie komponenty, jak łopatki wentylatorów, wymiennik ciepła, czerpnia, wyrzutnia powietrza i obudowa zewnętrzna. Usuwanie zabrudzeń warto zawsze powierzyć doświadczonym fachowcom, gdyż posiadają oni stosowną wiedzę oraz dysponują odpowiednimi narzędziami. Raz na dwa lata zaleca się również kompleksowe czyszczenie przewodów wentylacyjnych za pomocą specjalnej szczotki z funkcją ciągu powietrza. Po wykonaniu tej czynności należy koniecznie zweryfikować efektywność przepływu, wykorzystując w tym celu nowoczesny przyrząd zwany anemometrem. Niezwykle ważną rolę w omawianych systemach odgrywają filtry wentylacyjne, które odpowiadają bezpośrednio za usuwanie niepożądanych cząsteczek stałych. Trzeba co jakiś czas sprawdzać ich stan i w razie nadmiernego zabrudzenia lub zużycia wymieniać na nowe modele (zazwyczaj co 6 miesięcy).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest siatka cięto-ciągniona, jak powstaje i gdzie można ją zastosować?
Czym jest siatka cięto-ciągniona, jak powstaje i gdzie można ją zastosować?
Metalowe siatki są niezwykle popularne. Mogą być wykorzystywane jako komponent do produkcji kolejnych elementów lub też wykorzystywane samodzielnie, między innymi […]
Polecamy