Elementy obwodu elektrycznego

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Elementy obwodu elektrycznego
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa obwodu elektrycznego

Obwód elektryczny złożony jest z źródeł elementów, które tworzą dla prądu elektrycznego zamkniętą drogę. Jego elementy mogą być pasywne (akumulują i rozpraszają energię), lub aktywne (napięcia i źródła prądu). Wśród nich, wyróżnić możemy kondensator, cewkę i rezystory, czyli opornik. Ten ostatni jest najprostszym, liniowym i biernym elementem obwodu. Dzięki takim właściwością możemy ograniczyć płynący w nim prąd, który przepływając przez ten rezystor zamienia się w ciepło. Cewka jest również elementem biernym. Z kolei zbudowany z dwóch przewodników kondensator gromadzi ładunek elektryczny.

Procesy zachodzące w elementach obwodu

Reasumując, w elementach obwodu elektrycznego zachodzi proces wytwarzania energii, oraz jej akumulacja i rozpraszanie. W rzeczywistym obwodzie procesy zachodzą równocześnie, z tą jednak uwagą, że jeden z procesów znacznie przeważa nad innymi. W naszych domach, obwody elektryczne możemy podzielić ze względu na zastosowanie na takie, jak naścienne i sufitowe oprawy, gniazda wtyczkowe, oraz osobne urządzenia jak zmywarka czy brama garażowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Środki i preparaty stosowane do pielęgnacji i utrzymania czystości auta
Środki i preparaty stosowane do pielęgnacji i utrzymania czystości auta
Zadbane oraz czyste wnętrze samochodu wpływa na stan pojazdu, ale też umila czas spędzony w podróży. Utrzymanie pojazdu w dobrym […]
Polecamy