Gdzie mają swoje zastosowanie membrany gumowe?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Gdzie mają swoje zastosowanie membrany gumowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystuje się nowoczesne membrany wykonane z gumy. Przyjmują one postać sprężystej przegrody uszczelniającej, służącej najczęściej do oddzielania dwóch substancji zróżnicowanych pod względem ciśnienia (niekiedy pełnią natomiast rolę tłoka). Standardowy model charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz znakomitą wytrzymałością chemiczną. Z tego powodu omawiane elementy są powszechnie montowane np. w zaawansowanych urządzeniach hydraulicznych.

Drobne części do zadań specjalnych

Membrany gumowe wykazują bardzo dużą zdolność do rozciągania oraz kurczenia się, dlatego znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w rozmaitych reduktorach ciśnienia znajdujących się w zakładach przemysłowych. Skutecznie regulują tam poziom przepływu cieczy bądź gazu poprzez zarówno otwieranie, jak i zamykanie zaworu. Ponadto są wykorzystywane w samochodowych instalacjach LPG i pompach chemicznych przeznaczonych do przepompowywania różnych substancji zanieczyszczonych, a nawet toksycznych. W tym drugim przypadku zastępują tłok, w znacznym stopniu ograniczając wszelkie niepożądane wycieki w trakcie pracy. Membrany są także często montowane w akumulatorach hydraulicznych, małych i wielkich zbiornikach ciśnieniowych oraz systemach wodociągowych i grzewczych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie wymagane jest optymalne zabezpieczenie o charakterze hydroizolacyjnym. Dodajmy, że na rynku są dostępne nie tylko wersje w całości gumowe, ale i gumowo-tkaninowe czy gumowo-metalowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w ogromnej mierze od specyfiki zadań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Technologie przyjazne dla środowiska
Technologie przyjazne dla środowiska
Pompy ciepła (znane również jako klimatyzatory) to przyjazna dla środowiska technologia, która może być wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia domu. […]
Polecamy