Skoki spadochronowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Niegdyś dyscyplina zarezerwowana dla wojskowych i komandosów aktualnie otwiera się również dla cywili. Na strefach spadochronowych dostępne są nie tylko skoki tandemowe, ale także możliwość realizacji szkolenia indywidualnego. Jak wygląda pierwszy skok i czy trzeba się do niego specjalnie przygotowywać?
Przygodę ze spadochroniarstwem rozpocząć można w dwojaki sposób – decydując się na skok w tandemie lub skok indywidualny, poprzedzony odpowiednim szkoleniem. Żeby przystąpić do skoku powinniśmy czuć się dobrze, a każdą dolegliwość należy zgłaszać prowadzącemu. Poza tym nie ma szczególnych kryteriów, które trzeba spełnić, aby odbyć skok.Nie musimy się też do niego wyjątkowo przygotowywać. Przed skokiem w tandemie warto zapoznać się z instruktażem umieszczonym na stronie https://www.skydive-wroclaw.com/.
Organizowane skoki najczęściej wykonywane są z wysokości 4000 metrów. Po odłączeniu się od samolotu uczestnicy spadają swobodnie (bez otwartego spadochronu) przez około 60 sekund z prędkością zbliżoną do 200 km/h. Na wysokości 1000 metrów nad ich głowami pojawiają się kolorowe czasze spadochronów.