Jak zachęcić dziecko do większej aktywności?

Zdrowie i forma
j-a-k
Jak zachęcić dziecko do większej aktywności?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Regularna aktywność ruchowa to jeden z podstawowych elementów mających ogromny wpływ na rozwój każdego dziecka. Poprawia bowiem skutecznie koordynację ciała, pobudza kreatywność, działa odprężająco, a także stymuluje umysł do lepszego zapamiętywania informacji. Niestety obecnie wiele maluchów woli spędzać swój wolny czas biernie – np. grając w gry komputerowe lub korzystając ze smartfona. W takiej sytuacji ważnym zadaniem rodziców jest zachęcenie dziecka do ruchu poprzez określone działania.

Przydomowy plac zabaw to strzał w dziesiątkę

Kluczowym bodźcem motywującym dziecko do podejmowania systematycznej aktywności fizycznej jest oczywiście dawanie mu dobrego przykładu już od momentu narodzin. Jeśli bowiem widzi, że rodzice z przyjemnością uprawiają sport, wówczas zaczyna ich w naturalny sposób naśladować. Przy okazji należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie narzucać maluchowi konkretnej dyscypliny. Przynosi to efekt odwrotny od zamierzonego, a mianowicie mocno ogranicza ochotę do ruchu. Najlepiej pozwolić mu zapoznać się w praktyce z szeregiem rozmaitych aktywności (pływanie, bieganie, jazda na rowerze, taniec, fitness, piłka nożna, narciarstwo, siatkówka itp.), tak aby mógł dokonać w pełni samodzielnego wyboru. Kolejny istotny motywator to wspólne podejmowanie wysiłku, oparty na zacieśnianiu więzi rodzinnych i budowaniu zaufania. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest również urządzenie w przydomowym ogrodzie amatorskiego placu zabaw, gwarantującego urozmaiconą rozrywkę na świeżym powietrzu. Warto wyposażyć go w plastikową zjeżdżalnię, domek na drzewie, basen rozporowy lub stelażowy oraz porządną trampolinę. Przydadzą się też liny wspinaczkowe dla dzieci z charakterystycznymi węzłami (o długości co najmniej 2 m), zawieszone na stelażu albo konarach drzew.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich dziedzinach prawa pomaga nam prawnik?
W jakich dziedzinach prawa pomaga nam prawnik?
Prawnik pomaga nam w wielu dziedzinach prawa. Pomagają nam, kiedy zostajemy pozwani, pomagają nam, kiedy chcemy pozwać kogoś innego, a […]
Polecamy