Lambrekiny i ich krótka historia

Dom i ogrodnictwo
j-a-k
Lambrekiny i ich krótka historia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dawnych epokach zasłony i firany pełniły zarówno funkcję dekoracyjną, jak i chroniły przed zimnem. Popularne od czasów renesansu i baroku kotary i lambrekiny wieszano w oknach, nad drzwiami oraz przy baldachimach łóżek. Dlatego stały się synonimem luksusu i eleganckich wnętrz. Do dziś w wielu zabytkowych pałacach możemy podziwiać ciężkie, ręcznie tkane, żakardowe zasłony z lambrekinem. Bogate zdobienia obejmowały także doszywane frędzle oraz chwosty, złoconą i srebrzoną nić.

Zasłony z lambrekinem w dawnym stylu – także do nowoczesnych wnętrz

Jeśli marzy nam się wnętrze urządzone w barokowym, pałacowym stylu, z pięknymi antykami, nie możemy zapomnieć o dodatkach. W oknach powinny zawisnąć bogato dekorowane zasłony. Także współczesny lambrekin może przypominać o stylu minionych epok. Do kuchni warto wybrać firanę żakardową o falistej linii, z delikatną kwiatową lub ornamentalną dekoracją. W salonie sprawdzą się długie firany sięgające podłogi. Jeśli mamy w oknach rolety – nic nie szkodzi. Obecnie zasłony i firany pełnią głównie funkcje dekoracyjne. Nie możemy zapominać, że jeśli zawiesimy je przy drzwiach balkonowych lub tarasowych, to zimą z pewnością będzie w pomieszczeniu cieplej. Dlatego dawna i obecna funkcja ozdobnych zasłon po części pozostaje niezmienna.

Efekt barokowego wnętrza uzyskamy także stosując fantazyjnie obszyte firanki – po bokach dłuższe i stopniowo, kaskadowo, zwężające się ku środkowi. Żakard stosowany był w przeszłości do szycia zasłon i lambrekinów. Dziś tkaniny żakardowe dodają wnętrzom uroku i ponadczasowego piękna. Mają ciekawe wzory, które dopasujemy do stylistyki poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Podobnie, jak w dawnych epokach, tak i dziś żakardowe firany i zasłony świadczą o dobrym guście właścicieli i eleganckim wystroju domu.

Wzorzyste, żakardowe firany dodadzą wnętrzom uroku

Duża liczba wzorów i ornamentalnych nadruków sprawia, że żakardowe firany możemy dopasować do różnych wnętrz, do czego przymierzyć się można z pomocą strony https://magdalena24.pl/firany/promocje-wyprzedaze. Nowoczesne motywy sprawdzą się w pokojach dziecięcych i pomieszczeniach biurowych. Bardziej odświętne i eleganckie możemy powiesić w salonie. Atrakcyjne ceny także sprawiają, że warto wybrać kilka wzorów. Za pomocą zasłon odmienimy szybko charakter wnętrz i zyskamy piękne widoki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie mikrosfery w budownictwie – kiedy okaże się dobrym pomysłem?
Zastosowanie mikrosfery w budownictwie – kiedy okaże się dobrym pomysłem?
Mikrosfera to sferyczne cząstki glinokrzemianowe, które są odpadem powstałym w procesie spalania węgla. Mogą one zostać odzyskane z popiołów lotnych […]
Polecamy