Na jakie rodzaje można rozróżnić łożyska i jakie posiadają właściwości?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Na jakie rodzaje można rozróżnić łożyska i jakie posiadają właściwości?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu maszynach, urządzeniach czy mechanizmach stosowane są specjalne części, które umożliwiają ruch innych elementów. Do takich części należą łożyska podtrzymujące konkretne elementy w taki sposób, aby mogły wykonywać ruch obrotowy. Łożyska są niezbędne w wielu układach, gdyż bez nich nie mogłyby działać chociażby elektronarzędzia, a nawet niektóre pojazdy. Co ważne, łożyska dzielą się na co najmniej kilka rodzajów. Każdy rodzaj różni się pod względem charakterystyki i właściwości, a jednocześnie sprawia, że łożyska mają często odmienne zastosowanie. Jakie rodzaje łożysk są obecnie wykorzystywane?

Rodzaje łożysk występujących na rynku

Łożyska dzielą się na dwie zasadnicze grupy, a mianowicie łożyska ślizgowe oraz toczne. W łożyskach ślizgowych oś i łożysko poruszają się w przeciwnych kierunkach na powierzchni ślizgowej, z kolei łożyska toczne działają na nieco innej zasadzie. Posiadają one dwa pierścienie, wewnętrzny i zewnętrzny, które poruszają się względem siebie, a oddzielone są przez elementy toczne. Taka konstrukcja powoduje zmniejszenie tarcia. Łożyska ślizgowe dzielą się dodatkowo na suche, powietrzne oraz tzw. olejowe, natomiast łożyska toczne na kulkowe, wałeczkowe, igiełkowe, stożkowe i baryłkowe. Warto wspomnieć o tym, że poszczególne typy mogą mieć również swoje podtypy i tak należy powiedzieć na przykład o łożyskach igiełkowych wzdłużnych, które są stosowane wszędzie tam, gdzie miejsca na zainstalowanie zwykłe łożyska jest mało.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym się kierować przy wyborze nawozu do trawy?
Czym się kierować przy wyborze nawozu do trawy?
Piękny trawnik to zasługa nie tylko właściwej pielęgnacji, ale także odpowiednich nawozów. Wybór właściwego nawozu jest nie lada wyzwaniem, ponieważ […]
Polecamy