Na jakie rodzaje można rozróżnić łożyska i jakie posiadają właściwości?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Na jakie rodzaje można rozróżnić łożyska i jakie posiadają właściwości?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu maszynach, urządzeniach czy mechanizmach stosowane są specjalne części, które umożliwiają ruch innych elementów. Do takich części należą łożyska podtrzymujące konkretne elementy w taki sposób, aby mogły wykonywać ruch obrotowy. Łożyska są niezbędne w wielu układach, gdyż bez nich nie mogłyby działać chociażby elektronarzędzia, a nawet niektóre pojazdy. Co ważne, łożyska dzielą się na co najmniej kilka rodzajów. Każdy rodzaj różni się pod względem charakterystyki i właściwości, a jednocześnie sprawia, że łożyska mają często odmienne zastosowanie. Jakie rodzaje łożysk są obecnie wykorzystywane?

Rodzaje łożysk występujących na rynku

Łożyska dzielą się na dwie zasadnicze grupy, a mianowicie łożyska ślizgowe oraz toczne. W łożyskach ślizgowych oś i łożysko poruszają się w przeciwnych kierunkach na powierzchni ślizgowej, z kolei łożyska toczne działają na nieco innej zasadzie. Posiadają one dwa pierścienie, wewnętrzny i zewnętrzny, które poruszają się względem siebie, a oddzielone są przez elementy toczne. Taka konstrukcja powoduje zmniejszenie tarcia. Łożyska ślizgowe dzielą się dodatkowo na suche, powietrzne oraz tzw. olejowe, natomiast łożyska toczne na kulkowe, wałeczkowe, igiełkowe, stożkowe i baryłkowe. Warto wspomnieć o tym, że poszczególne typy mogą mieć również swoje podtypy i tak należy powiedzieć na przykład o łożyskach igiełkowych wzdłużnych, które są stosowane wszędzie tam, gdzie miejsca na zainstalowanie zwykłe łożyska jest mało.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Komfortowa praca w biurze
Komfortowa praca w biurze
W pracy spędzamy większość życia. Każdy ma świadomość, iż biuro powinno być komfortowe, funkcjonalne. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaprojektować […]
Polecamy