Po czym poznać że rozrusznik w naszym aucie uległ zużyciu?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Po czym poznać że rozrusznik w naszym aucie uległ zużyciu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wynalezienie rozruszników samochodowych zrewolucjonizowało przemysł motoryzacyjny. Urządzenia te zastąpiły korby i znacząco poprawiły komfort korzystania z pojazdów. Niestety, jak wszystkie podzespoły mechaniczne, także i ten czasem ulega uszkodzeniu. Aby uniknąć unieruchomienia auta, warto poznać podstawowe objawy zużycia rozrusznika.

Praca z małą prędkością lub słyszalne stuki

Za zbyt wolne obroty rozrusznika odpowiedzialna może być awaria wirnika lub stojana, powodująca powstawanie przerw w obwodzie elektrycznym. W takiej sytuacji należy również przyjrzeć się bliżej szczotkom. Przyczyna problemu leżeć może też w uszkodzonych przewodach, które nie dostarczają energii elektrycznej potrzebnej do rozruchu silnika.

Powszechnym objawem uszkodzenia rozrusznika są słyszalne stuki po przekręceniu kluczyka. Zwykle jest to spowodowane uszkodzeniem elektromagnesu lub zawieszeniem się szczotek. Na szczęście naprawa rozrusznika nie jest kosztowna. Za całkowicie nowy sprzęt dostępny w firmie Bendiks trzeba zapłacić około 500 zł.

Nadmierny hałas i praca po wyłączeniu kluczyka

Niepokój użytkownika pojazdu powinien także wzbudzić nadmierny hałas rozrusznika. Najczęściej jest on spowodowany wyrobieniem się zębów koła zębatego lub zamachowego. Zdarza się, że próba wyłączenia rozrusznika kluczykiem się nie powiedzie i urządzenie będzie nadal pracowało. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialne są uszkodzone styki w elektromagnesie, które cały czas pozostają zwarte. Przyczyną awarii objawiającej się w ten sposób, może być także uszkodzenie zespołu sprzęgającego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Panele podłogowe – co warto wiedzieć?
Panele podłogowe – co warto wiedzieć?
Panele podłogowe są ważną częścią Twojego domu. Kiedy zastanawiasz się nad podłogą, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jest wzór […]
Polecamy