Komputer wydaje ciągły szum, wydobywa się z niego ciepłe powietrze, a reakcje aplikacji stają się wolniejsze? Przegrzewanie się laptopa to bardzo często spotykana rzecz. Zatem co może być przyczyną takiego stanu?
Kurz potrafi dostać się do wentylacji naszego notebooka, a skutki tego nie są przyjemne. To zwykle właśnie te malutkie drobinki, które dostały się do układu chłodzenia, są odpowiedzialne za przegrzewanie się laptopa. Przez zbitki kurzu zostaje utrudniony prawidłowy przepływ powietrza, a co za tym idzie, nie może ono być swobodnie odprowadzane. Jeżeli jednak wraz z szumem słyszymy piski, czy stukania, może okazać się, iż wentylator lub inne elementy układu są już niesprawne.
Drugim z czynników, który może mieć wpływ na przegrzewanie się laptopa, jest zużycie pasty termoprzewodzącej znajdującej się na procesorze. Skutkiem jej wyeksploatowania jest brak odprowadzania ciepła z procesora do radiatora, a co za tym idzie – brak odprowadzania ciepła z radiatora do powietrza. Prowadzi to do nadmiernego nagrzewania się obudowy. Nie jest to jednak niczym niepokojącym – pasta ta z czasem traci swoje właściwości przewodzenia, więc konieczna jest jej wymiana co jakiś czas.
Jeśli nie ma się doświadczenia z komputerami, najlepszym sposobem zażegnania tych problemów będzie wizyta w serwisie. W ten sposób unikniemy ryzyka uszkodzenia sprzętu, czy to związanego z nieumiejętną wymianą pasty termoprzewodzącej, czy też nieprawidłowego czyszczenia układu chłodzenia. Warto poszukać pomocy na stronach internetowych, takich jak np. https://www.mj-komputery.pl/naprawa-laptopow-poznan.html, gdzie można umówić się na bezpłatną diagnozę urządzenia i znaleźć dużo informacji na temat różnego typu napraw laptopów.