Olej silnikowy – dlaczego nie warto oszczędzać na nim?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Olej silnikowy – dlaczego nie warto oszczędzać na nim?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego jest ważny?

Olej silnikowy jest siłą napędową Twojego samochodu. Potrzebujesz go, aby nasmarować wiele ruchomych części wewnątrz silnika i zapobiec ich zatarciu. Bez odpowiedniego smarowania zawory, tłoki i łożyska zużywają się znacznie szybciej niż powinny. Może to spowodować wiele problemów z pojazdem, w tym słabe osiągi i wysoki poziom emisji.

Różne rodzaje

Olej silnikowy występuje w dwóch podstawowych rodzajach: konwencjonalnym i syntetycznym. Oleje konwencjonalne są produkowane z produktów naftowych, takich jak ropa naftowa lub ciecze gazu ziemnego (NGL). Oleje syntetyczne są wytwarzane z substancji chemicznych zwanych węglowodorami, które powstają ze związków węglowodorowych, takich jak metan i etan.

Najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy olejami konwencjonalnymi i syntetycznymi jest to, że mają one różne składy chemiczne. Konwencjonalne oleje składają się zazwyczaj z długich łańcuchów cząsteczek węgla zwanych węglowodorami, podczas gdy oleje syntetyczne zawierają krótsze łańcuchy zwane grupami alkilowymi. Grupy alkilowe mają mniej atomów węgla niż węglowodory, są więc lżejsze, co oznacza, że łatwiej płyną w niskich temperaturach.

Oprócz zaopatrzenia się w odpowiedni rodzaj oleju, należy upewnić się, że wymienia się go regularnie. Pomoże to ograniczyć zużycie silnika i zapewni jego sprawne działanie.

Jeśli szukasz odpowiedniego produktu, do silnika swojego samochodu, to koniecznie odwiedź witrynę internetową: https://www.fordczescibodo.pl/ i poznaj szczegóły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Marzysz o własnym sklepie spożywczym? Przeczytaj to!
Marzysz o własnym sklepie spożywczym? Przeczytaj to!
Proces otwierania sklepu spożywczego jest czasochłonny i wymaga wiele planowania. Jeśli rozważasz otwarcie sklepu spożywczego, zacznij od zbadania branży i […]
Polecamy