Sprężarki stacjonarne – jak działają i gdzie się je wykorzystuje?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Sprężarki stacjonarne – jak działają i gdzie się je wykorzystuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprężanie powietrza to jeden ze sposobów na magazynowanie dużej ilości energii na niewielkiej przestrzeni. Można później za jego pomocą zasilać na przykład klucze pneumatyczne i inne narzędzia tego typu. Przydaje się też do rozmaitych maszyn, które stosowane są powszechnie w przemyśle. W poniższym poradniku dowiemy się, w jaki sposób działają stacjonarne sprężarki powietrza oraz gdzie można je wykorzystać. Dobrze sprawują się one nie tylko w przemyśle – sprężone powietrze może też przydać się choćby w przydomowym garażu.

Sposób działania sprężarki stacjonarnej

Budowa sprężarki powietrza jest stosunkowo prosta. Silnik elektryczny napędza wał korbowy, ten przenosi ruch na korbowód i następnie na tłok. Ten ostatni porusza się góra-dół i dzięki otwieraniu odpowiednich zaworów wtłacza powietrze do zbiornika. Sam kompresor przypomina silnik samochodowy i do pewnego stopnia działa podobnie. Nie generuje jednak sam mocy, ale pobiera ją z zewnątrz i ma za zadanie jedynie tłoczenie powietrza do butli. Na stronie https://schneider-airsystems.pl/pl/c/Sprezarki-stacjonarne/60 można znaleźć różnego rodzaju sprężarki.

Do czego przydaje się sprężone powietrze?

W przemyśle, sprężarki stacjonarne możemy spotkać między innymi w warsztatach mechaniki pojazdowej. Wykorzystuje się je tam do zasilania w energię kluczy pneumatycznych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę mechaników. Bez sprężarki nie obyłby się też wulkanizator, którego maszyna do wymiany opon działa z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Jeżeli sami lubimy majsterkować przy samochodzie, warto wyposażyć w kompresor swój własny garaż. Sprężone powietrze przyda się choćby do tak trywialnych czynności jak wydmuchiwanie brudu spod maski czy pompowanie kół. A gdy kupimy narzędzia pneumatyczne, to z pewnością już nigdy nie wrócimy do ręcznego odkręcania śrub.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trawa z rolki – jakie ma zalety?
Trawa z rolki – jakie ma zalety?
Trawa z rolki jest idealna dla osób, które chcą mieć piękny trawnik bez kłopotów z uzyskaniem nasion trawy, nawożenia i […]
Polecamy