Podstawowy sprzęt geotechniczny

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Podstawowy sprzęt geotechniczny
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przeprowadzanie badań geotechnicznych wymaga nie tylko wiedzy, lecz korzystania ze specjalistycznych urządzeń by pomiar był jak najdokładniejszy. Narzędzia dla geotechników wykorzystywane są w trakcie badań w terenie. Które sprzęty zaliczają się do najczęściej wykorzystywanych przez tych specjalistów i w jaki sposób działają?

Z jakich narzędzi korzystają geotechnicy?

Jednym z podstawowych narzędzi używanych przez geotechników jest granulator asfaltu. Służy on do kruszenia i łamania próbek bitumicznych. Urządzenie umożliwia zbadanie gęstości nasypowej według narzuconych norm. Granulator posiada komorę ze stali nierdzewnej i wielozakresowy czasomierz z wyłącznikiem. Poprzez wirujące ostrza próbka bitumiczna w ciągu kilku minut jest jednorodnie rozdrabniania. Sprzęt posiada również przełącznik do trybu pracy w odwrotnym kierunku.

Kolejnym urządzeniem, którego nie może zabraknąć w trakcie badań geotechnicznych, jest wstrząsarka. Pozwala ona oznaczyć skład ziarnowy materiałów sypkich, takich jak piaski czy kruszywa. Urządzenie to w łatwy i efektywny sposób dokonuje szybkiej analizy uziarnienia jednakowo w stanie suchym lub z przemywaniem wodą. Na podstawie badania i analizy uziarnienia można precyzyjnie określić frakcję główną, średnią wielkość ziarna i wskaźnik jednorodności. Wstrząsarki mogą mieć napęd elektryczny lub elektromagnetyczny. Urządzenie może pomieścić maksymalnie 8 sit o wysokości 50 mm.

Najczęściej wykorzystywane sprzęty geotechnice zwiększają poziom wiarygodności otrzymywania informacji i przyczyniają się do szybkiego dokonywania analiz, co jest niezwykle ważne w trakcie pomiarów geotechnicznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urozmaicić jesienny jadłospis?
Jak urozmaicić jesienny jadłospis?
Jesień to nie tylko piękna pora roku, ale także czas, w którym pojawia się wiele pysznych sezonowych warzyw. To doskonały […]
Polecamy