Tłumiki samochodowe – co warto wiedzieć o ich homologacji?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Tłumiki samochodowe – co warto wiedzieć o ich homologacji?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Homologacja to pojęcie często stosowane w branży motoryzacyjnej. Jest to zezwolenie na użytkowanie danego produktu, wydawane przez odpowiednią instytucję, posiadającą specjalne uprawnienia do wydawania homologacji. W przypadku kupna nowego samochodu, jego właściciel może mieć pewność, że zamontowane w nim części spełniają wszystkie wymogi i określone prawem normy.

 

Jak to ma się jednak w przypadku części zamiennych?

Warto prześledzić to na przykładzie tłumików samochodowych. W Europie, elementy te podlegają homologacji w oparciu o dyrektywę unijną z dnia 5 września 2007 roku. Regulacje te dotyczą przede wszystkim hałasu generowanego przez układ wydechowy danego samochodu. W związku z tym, że Polska należy do Unii Europejskiej, dyrektywa ta jest wiążąca również dla naszego kraju. Rozporządzenie dotyczące homologacji tłumików samochodowych weszło w życie dnia 22 czerwca 2013 roku.

Warto wiedzieć, że tłumiki homologowane posiadają specjalne oznaczenia. Oznaczenie to zaczyna się od litery E oraz cyfry. W ten sposób zakodowano informację o kraju, w jakim homologacja została przyznana. Przykładowo oznaczenie E1 będzie oznaczać Niemcy, a E12 Austrię. Za pomocą kolejnych dwóch cyfr można dowiedzieć się na podstawie jakiej dyrektywy został przyznany atest dla danego tłumika. Kolejne cztery cyfry stanowią z kolei numer seryjny każdego produktu. Niektóre tłumiki mogą posiadać inne oznaczenia. Tak będzie w przypadku nabycia produktu homologowanego przez niemiecki TUV. W związku z tym, że normy przyjmowane przez TUV są zazwyczaj bardziej restrykcyjne od norm Unii Europejskiej, kupując taki produkt można mieć pewność, że jego atest jest w pełni wartościowy i zgodny z dyrektywami unijnymi.

W związku z tym, że w sprzedaży znajduje się wiele tłumików samochodowych nie posiadających homologacji należy wiedzieć, że ich zakup i stosowanie nie jest zabronione. Niestety, osoba kupująca taki produkt nie ma pewności, że jego układ wydechowy będzie odpowiednio cichy. Jeżeli normy głośności zostaną przekroczone może to skutkować problemami na stacji diagnostycznej lub podczas kontroli policyjnej. Dlatego też bezpieczniej jest kupować tłumiki homologowane, które spełniają określone prawem wymogi.

Artykuł napisany we współpracy z MK Punkt – auto serwis Poznań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Książki dla dzieci po angielsku – nauka języka od najmłodszych lat!
Książki dla dzieci po angielsku – nauka języka od najmłodszych lat!
Książki dla dzieci po angielsku to świetny sposób na naukę języka angielskiego, zwłaszcza dla małych dzieci. Mogą być one wykorzystywane […]
Polecamy