Jaki sprzęt stosuje się do automatycznego sterowania urządzeniami elektrycznymi?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jaki sprzęt stosuje się do automatycznego sterowania urządzeniami elektrycznymi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w domach prywatnych i obiektach użytkowych znajduje się bardzo wiele sprzętów zasilanych prądem, którymi można sterować nie tylko ręcznie, ale też zdalnie. W znacznym stopniu uprzyjemnia to codzienne funkcjonowanie albo wykonywanie obowiązków zawodowych. Najbardziej rozpowszechnione są oczywiście tradycyjne przyciski jedno- i dwuklawiszowe. Służą one np. do włączania elementów oświetleniowych (w tym rozjaśniania i przyciemniania światła), podnoszenia i opuszczania rolet czy uruchamiania bram garażowych. 

Innowacyjne rozwiązania są na topie

W kategorii urządzeń sterujących warto z pewnością wyróżnić czujnik zmierzchowy zewnętrzny, przeznaczony do automatycznego załączania lamp i kinkietów ogrodowych, oświetlenia ulicznego oraz nośników reklamowych. Działa on na takiej zasadzie, że po zapadnięciu zmroku albo wykryciu ruchu wysyła precyzyjny sygnał do układu sterującego, uruchamiając w ten sposób konkretne źródło. Popularne są ponadto rozmaite rozwiązania gwarantujące optymalny poziom bezpieczeństwa – mowa tutaj choćby o czujce stężenia gazu. W razie wystąpienia zagrożenia zamyka ona całkowicie dopływ gazu i jednocześnie włącza wentylację mechaniczną. Stanowi normę w domach jednorodzinnych, salach konferencyjnych, zakładach przemysłowych i sanitariatach. Podobną funkcję pełni zresztą czujka zalania, z tą różnicą, że odcina dopływ wody. Oto pozostałe warte uwagi urządzenia sterujące:

– panele dotykowe o przekątnej ekranu od kilku do nawet dwudziestu cali,

– inteligentne gniazda elektryczne typu smart plug,

– dedykowane piloty,

– smartfony i tablety z aplikacjami mobilnymi,

– automatyczne napędy (montowane głównie przy bramach, drzwiach i żaluzjach).

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje urządzeń chłodniczych w gastronomii
Rodzaje urządzeń chłodniczych w gastronomii
Urządzenia chłodnicze są bardzo szeroko wykorzystane w zakresie gastronomii. Dzięki nim możliwe jest skuteczne przechowywanie nie tylko produktów spożywczych lecz […]
Polecamy