Jaki sprzęt stosuje się do automatycznego sterowania urządzeniami elektrycznymi?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jaki sprzęt stosuje się do automatycznego sterowania urządzeniami elektrycznymi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w domach prywatnych i obiektach użytkowych znajduje się bardzo wiele sprzętów zasilanych prądem, którymi można sterować nie tylko ręcznie, ale też zdalnie. W znacznym stopniu uprzyjemnia to codzienne funkcjonowanie albo wykonywanie obowiązków zawodowych. Najbardziej rozpowszechnione są oczywiście tradycyjne przyciski jedno- i dwuklawiszowe. Służą one np. do włączania elementów oświetleniowych (w tym rozjaśniania i przyciemniania światła), podnoszenia i opuszczania rolet czy uruchamiania bram garażowych. 

Innowacyjne rozwiązania są na topie

W kategorii urządzeń sterujących warto z pewnością wyróżnić czujnik zmierzchowy zewnętrzny, przeznaczony do automatycznego załączania lamp i kinkietów ogrodowych, oświetlenia ulicznego oraz nośników reklamowych. Działa on na takiej zasadzie, że po zapadnięciu zmroku albo wykryciu ruchu wysyła precyzyjny sygnał do układu sterującego, uruchamiając w ten sposób konkretne źródło. Popularne są ponadto rozmaite rozwiązania gwarantujące optymalny poziom bezpieczeństwa – mowa tutaj choćby o czujce stężenia gazu. W razie wystąpienia zagrożenia zamyka ona całkowicie dopływ gazu i jednocześnie włącza wentylację mechaniczną. Stanowi normę w domach jednorodzinnych, salach konferencyjnych, zakładach przemysłowych i sanitariatach. Podobną funkcję pełni zresztą czujka zalania, z tą różnicą, że odcina dopływ wody. Oto pozostałe warte uwagi urządzenia sterujące:

– panele dotykowe o przekątnej ekranu od kilku do nawet dwudziestu cali,

– inteligentne gniazda elektryczne typu smart plug,

– dedykowane piloty,

– smartfony i tablety z aplikacjami mobilnymi,

– automatyczne napędy (montowane głównie przy bramach, drzwiach i żaluzjach).

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak można się dodatkowo dokształcać, będąc lekarzem?
Jak można się dodatkowo dokształcać, będąc lekarzem?
Lekarze medycyny są zobowiązani do ukończenia kilkuletniego szkolenia, aby uzyskać licencję na wykonywanie zawodu lekarza. Mogą również zdecydować się na […]
Polecamy