Własna firma – jak zadbać o kwestie podatkowe?

Biznes i finanse
j-a-k
Własna firma – jak zadbać o kwestie podatkowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy ktoś decyduje się na założenie własnej firmy, musi wybrać sposób opodatkowania działalności. Temat ten nastręcza bólu głowy niejednemu ambitnemu przedsiębiorcy. Każdy chce, aby płacone podatki były jak najmniejsze, a księgowość jak najprostsza. Jednak, żeby tak się stało trzeba wybrać podatek odpowiedni dla danego typu biznesu.

Jaki podatek będzie najlepszy?

Każdy przedsiębiorca, osiągający przychody ma obowiązek płacić podatek dochodowy. Wpływ na jego wielkość ma wybrana forma opodatkowania, według ustawy o podatku dochodowym wyróżnia się 2 rodzaje opodatkowania dochodów:

– skala podatkowa 17% i 32% – to najpopularniejsza forma podatków. Kwota opłacana zależy od dochodu – jeśli w roku podatkowym nie przekracza 85 528 zł, to obowiązuje stawka 17%, a jeśli dochody będą wyższe niż 85 528 zł, to wtedy wchodzimy w ten wyższy próg, czyli 32%.

– podatek liniowy 19% – stawka podatku zawsze wynosi 19%, bez względu na wysokość dochodu przedsiębiorcy.

Istnieją również zryczałtowane formy opodatkowania:

-ryczałt ewidencjonowany – podatek odliczany jest od wartości przychodu, a nie dochodu, to znaczy, że koszty osiągnięcia przychodu nie są wliczane.

– karta podatkowa- nie ma nic wspólnego z dochodem z działalności.

Kolejnym ważnym podatkiem jest VAT, czyli podatek od towarów i usług. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie osiągają obrotów 200 000 zł rocznie i więcej, mogą zdecydować się na zwolnienie podmiotowe z VAT, trzeba jednak wtedy dokładnie pilnować wysokość dochodu.

Ta podstawowa wiedza, to dopiero czubek góry lodowej, którą są podatki. Aby dobrać odpowiedni rodzaj opłat, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przez co cały proces jest długotrwały i męczący. Jeśli chcemy być pewni, że wybrany podatek będzie najkorzystniejszy, warto skontaktować się z profesjonalistami, chociażby tymi, których znajdziemy na stronie http://www.hdl.szczecin.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować się do reportażu ślubnego?
Jak przygotować się do reportażu ślubnego?
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich specjalistów  Ślub jest ważną uroczystością dla każdego, kto decyduje się na tak poważny krok w […]
Polecamy