Badania pt i ut – czym się różnią?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Badania pt i ut – czym się różnią?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istota penetracyjnej techniki badań

Do kontroli jakości odkuwek, odlewów, a także połączeń spawanych i lutowanych wykorzystuje się nieniszczące techniki badań. Wykorzystywane są one również do wykrywanie pęknięć, głębokich rys, nieszczelności oraz wgłębień w wyrobach wytworzonych z ceramiki lub tworzyw sztucznych. Jedną z najczęściej stosowanych technik jest badanie penetracyjne nazywane również w skrócie pt badaniem. Po oczyszczeniu badanej powierzchni jest ona pokrywana środkiem penetrującym, który wnika do jej wnętrza. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru płynu środka penetrującego i naniesienie wywoływacza. Po przeprowadzeniu tej czynności wykonywane są oględziny, których zadaniem jest wykrycie ewentualnych nieciągłości. Tego rodzaju badanie wykonywane może być w sposób ręczny lub przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Zastosowanie ultradźwięków w przemyśle

Chociaż ultradźwięki wykorzystywane są powszechnie w medycynie, znajdują również szerokie zastosowanie w przemyśle metalurgicznym, energetycznym, stoczniowym, kolejowym, czy też lotniczym. Nieniszczące techniki objętościowe wykorzystujące ultradźwięki nazywa się fachowo badaniami ut. Stosuje się je w czasie procesu produkcji, na etapie odbioru produktów, a także w okresie ich eksploatacji. Technika wykorzystująca ultradźwięki wykorzystywana jest do badania obiektów wykonanych ze stali, aluminium, magnezu, miedź, ołowiu, a także materiałów kompozytowych. Metoda ta polega na obserwowaniu odbić wysyłanych impulsów od dna badanego obiektu. Na tej podstawie wykryć można nieciągłości materiałowe zarówno powierzchniowe, jak i podpowierzchniowe. W zależności od preferencji oraz dostępnego sprzętu badania ultradźwiękowe mogą być przeprowadzane ręcznie lub być zautomatyzowane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Typy sandałów damskich i jak je można łączyć z różnymi stylizacjami
Typy sandałów damskich i jak je można łączyć z różnymi stylizacjami
Istnieje wiele typów sandałów. Na wielkie okazje sprawdzą się modele na smukłej szpilce lub stabilnym słupku z paskiem wokół kostki. […]
Polecamy