Co to jest raw food?

Zdrowie i forma
j-a-k
Co to jest raw food?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród aktualnych trendów żywieniowych znajdziemy różnorodne diety mające na celu powrót do natury. Jedną z nich jest dieta witariańska, inaczej raw food, która zakłada spożywanie produktów w stanie surowym, nieprzetworzonym. Najczęściej opiera się wyłącznie na roślinach, chociaż nie jest to wymagane – w każdym razie, niedopuszczalna jest jakakolwiek obróbka cieplna pokarmów. Zwolennikom takiego rozwiązania zależy na tym, by wszystkie korzystne dla zdrowia substancje pozostawały w jedzeniu, podczas gdy wysoka temperatura doprowadza do rozkładu części witamin.

Uważają, że enzymy zawarte w surowych roślinach wspomagają wchłanianie substancji odżywczych i odciążają organizm – nie musi on samodzielnie ich produkować. Surowa dieta często wiąże się z pojęciem detoksu – zalecane jest tworzenie soków i koktajli z warzyw i owoców, których odpowiednie mieszanki mają oczyszczać organizm i poprawiać jego funkcjonowanie. Dlatego witarianie rozmiłowali się w wyciskarkach do soków i umieszczają na blogach wymyślone przez siebie przepisy.

Jakie narzędzia pomogą przy surowym jedzeniu?

Oprócz wspomnianych wyciskarek, wśród polecanych przyrządów kuchennych znajdziemy blendery czy suszarki do jedzenia, pozwalające zmienić konsystencję i właściwości artykułów spożywczych bez użycia wysokich temperatur. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej samodzielni w przygotowywaniu posiłków, dostępne są prasy do oleju, dzięki którym własnoręcznie wytłoczymy olej z wybranych nasion.

Dieta raw food nie wymaga dużych nakładów energii, a jedynie pomysłowości i otwartości na eksperymenty kulinarne. Jedząc surowe warzywa i owoce, oszczędzamy wiele czasu i wykorzystujemy pełnię ich dobrodziejstw, jednak pamiętajmy, że każda dieta musi być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co świadczy o tym, że ekogroszek jest eko?
Co świadczy o tym, że ekogroszek jest eko?
Ekogroszek jest produktem długiego procesu rozwoju. Stworzyliśmy własną linię produkcyjną i opracowaliśmy innowacyjną technologię, aby każdy etap produkcji był przyjazny […]
Polecamy