Co to jest raw food?

Zdrowie i forma
j-a-k
Co to jest raw food?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród aktualnych trendów żywieniowych znajdziemy różnorodne diety mające na celu powrót do natury. Jedną z nich jest dieta witariańska, inaczej raw food, która zakłada spożywanie produktów w stanie surowym, nieprzetworzonym. Najczęściej opiera się wyłącznie na roślinach, chociaż nie jest to wymagane – w każdym razie, niedopuszczalna jest jakakolwiek obróbka cieplna pokarmów. Zwolennikom takiego rozwiązania zależy na tym, by wszystkie korzystne dla zdrowia substancje pozostawały w jedzeniu, podczas gdy wysoka temperatura doprowadza do rozkładu części witamin.

Uważają, że enzymy zawarte w surowych roślinach wspomagają wchłanianie substancji odżywczych i odciążają organizm – nie musi on samodzielnie ich produkować. Surowa dieta często wiąże się z pojęciem detoksu – zalecane jest tworzenie soków i koktajli z warzyw i owoców, których odpowiednie mieszanki mają oczyszczać organizm i poprawiać jego funkcjonowanie. Dlatego witarianie rozmiłowali się w wyciskarkach do soków i umieszczają na blogach wymyślone przez siebie przepisy.

Jakie narzędzia pomogą przy surowym jedzeniu?

Oprócz wspomnianych wyciskarek, wśród polecanych przyrządów kuchennych znajdziemy blendery czy suszarki do jedzenia, pozwalające zmienić konsystencję i właściwości artykułów spożywczych bez użycia wysokich temperatur. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej samodzielni w przygotowywaniu posiłków, dostępne są prasy do oleju, dzięki którym własnoręcznie wytłoczymy olej z wybranych nasion.

Dieta raw food nie wymaga dużych nakładów energii, a jedynie pomysłowości i otwartości na eksperymenty kulinarne. Jedząc surowe warzywa i owoce, oszczędzamy wiele czasu i wykorzystujemy pełnię ich dobrodziejstw, jednak pamiętajmy, że każda dieta musi być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co to jest reklama kontekstowa? Reklamy allegro ads, na czym to polega? Wyjaśniamy!
Co to jest reklama kontekstowa? Reklamy allegro ads, na czym to polega? Wyjaśniamy!
Co to jest reklama kontekstowa? To najpopularniejsza forma reklamy internetowej. Jest to rodzaj reklamy, który pomaga marketerom dotrzeć do klientów, […]
Polecamy