Co to jest psychologia behawioralna?

Zdrowie i forma
j-a-k
Co to jest psychologia behawioralna?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W latach 60-tych XX wieku w psychologii rozwinęła się terapia behawioralna, czyli podejście które zaowocowało wprowadzeniem ścisłych i ujednoliconych metod badawczych do psychologii. Dzięki temu ta dziedzina wiedzy stała się w pełni mierzalna, a jej efekty podlegają opisowi naukowemu. Pozwoliło to psychologom behawioralnym na stosowanie jednolitych i mających naukowe podłoże metod badawczych i technik terapeutycznych.

Główne założenia terapii behawioralnej

Psycholog behawioralny w swojej pracy skupia się głównie na różnego rodzaju zaburzeniach emocjonalnych osób, które nie są w stanie same radzić sobie z różnego rodzaju życiowymi problemami. Może to wynikać albo z braku odpowiednich wzorców, narzędzi i umiejętności pozwalających na przezwyciężanie typowych problemów emocjonalnych albo też wbudowania w naszą osobowość we wczesnym dzieciństwie negatywnych wzorców postępowania, które z czasem przejmują kontrolę nad naszymi emocjami i nie pozwalają nam w pełni realizować się w wielu codziennych sytuacjach.

Czym zajmuje się psycholog behawioralny?

Zaburzenia, z którymi najczęściej ma do czynienia psycholog behawioralny, to różnego typu problemy emocjonalne polegające na niewłaściwych reakcjach chorego na życiowe problemy. To właśnie psychologia behawioralna pomaga przezwyciężyć depresję, różnego rodzaju nerwice i zaburzenia obsesyjne. Psycholog behawioralny w trakcie terapii może pomóc również osobom o osobowości narcystycznej lub z osobowością typu borderline. Stosowane przez psychologów behawioralnych metody terapii pozwalają przezwyciężyć wbudowane nas schematy oraz zmienić model postępowania jaki kieruje życiem osoby z określonymi zaburzeniami.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, sprawdź ofertę Pro Poznań, gdzie znajdziesz najlepszych psychologów i psychoterapeutów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przekonać dziecko, kiedy nie chce iść do przedszkola?
Jak przekonać dziecko, kiedy nie chce iść do przedszkola?
Problemy z dziećmi to nieodłączny element macierzyństwa i nie da się ich oczywiście w żaden sposób uniknąć. Należy sobie z […]
Polecamy