Lekarz chorób zakaźnych – jakie choroby leczy?

Zdrowie i forma
j-a-k
Lekarz chorób zakaźnych – jakie choroby leczy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lekarze chorób zakaźnych to lekarze specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym, które są wywoływane przez mikroorganizmy takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Choroby zakaźne mogą być leczone antybiotykami, środkami przeciwwirusowymi i lekami przeciwgrzybicznymi.

Co to jest lekarz chorób zakaźnych?

Lekarz chorób zakaźnych jest lekarzem, który diagnozuje i leczy pacjentów z chorobami zakaźnymi. Pacjenci mogą występować z objawami gorączki, dreszczy, bólów mięśni i trudności w oddychaniu. Lekarz chorób zakaźnych zdiagnozuje ich stan poprzez wykonanie badań krwi, badań obrazowych lub biopsji tkanek. Opcje leczenia obejmują antybiotyki, środki przeciwwirusowe i leki przeciwgrzybicze.

Lekarze chorób zakaźnych leczą wiele różnych rodzajów infekcji. Niektóre z najczęstszych typów obejmują:

Infekcje bakteryjne  

Są one spowodowane przez bakterie, takie jak gronkowiec lub paciorkowiec. Infekcje bakteryjne mogą mieć charakter od łagodnych i łatwych do leczenia do poważnych lub zagrażających życiu, jeśli nie są leczone. Niektóre przykłady infekcji bakteryjnych to angina, zapalenie płuc, zapalenie zatok, infekcje dróg moczowych (UTI), liszajec i zatrucie pokarmowe.

Infekcje wirusowe 

Wirusy to mikroskopijne organizmy, które replikują się w komórkach gospodarza bez zabijania samej komórki. Wirusy mogą powodować łagodne choroby, takie jak przeziębienie lub grypa, ale niektóre wirusy mogą być również bardzo zaraźliwe, a nawet śmiertelne, jeśli nie są leczone przez zbyt długi czas. Infekcje wirusowe obejmują między innymi grypę, HIV/AIDS, zapalenie wątroby typu B i C, wirus opryszczki pospolitej (HSV) oraz ospę wietrzną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak modnie urządzić salon połączony z jadalnią?
Jak modnie urządzić salon połączony z jadalnią?
Salon połączony z jadalnią to rozwiązanie, które od wielu lat budzi mieszane uczucia. Z jednej strony pozwala zaoszczędzić miejsce w […]
Polecamy