Pomoc dla nieuleczalnie chorych – jak ulżyć w cierpieniu?

Zdrowie i forma
j-a-k
Pomoc dla nieuleczalnie chorych – jak ulżyć w cierpieniu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zaawansowana choroba nowotworowa wiąże się nie tylko z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią, ale również silnym, fizycznym cierpieniem. Odpowiednia opieka medyczna i łagodzenie bólu to kluczowe zadania medycyny paliatywnej. Istnieje na szczęście wiele sposobów na to, aby w ostatnich miesiącach, tygodniach i dniach życia złagodzić cierpienie chorego. Bardzo ważną rolę odgrywa tu pomoc hospicyjna, a także poradnie leczenia bólu.

Sposoby łagodzenia bólu w chorobie nowotworowej

Ogromnym wsparciem dla chorych i ich bliskich jest korzystanie z pomocy hospicjum domowego lub stacjonarnego. Warto pamiętać, że hospicjum onkologiczne zapewnia kontakt z lekarzem, pielęgniarką, psychologiem, a także fizjoterapeutą. Korzystając z usług Poradni Leczenia Bólu, zyskujemy możliwość ulżenia choremu w cierpieniu przy pomocy środków farmakologicznych. W łagodzeniu bólu stosuje się leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol, a także opioidy. Do najczęściej stosowanych leków opioidowych należą tramadol i kodeina, a także morfina, metadon i fentanyl. Stosuje się również środki przeciwbólowe podawane podskórnie. Coraz częściej w procesie redukcji dolegliwości bólowych używana jest medyczna marihuana. Ważny element walki z cierpieniem stanowi też dbałość o odpowiednią higienę, zapobieganie odleżynom i usuwanie wydzielin. W przypadku szczególnie nasilonych, trudnych do opanowania objawów bólowych wykorzystuje się niekiedy sedację terminalną. Polega ona na całkowitym lub częściowym ograniczeniu świadomości pacjenta, a więc wprowadzeniu go na pewien czas w płytki sen. W opiece paliatywnej ważne jest też wsparcie wolontariuszy, którzy pomagają w wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych i dają chorym swoją obecność i wsparcie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kolory farb do włosów są obecnie najmodniejsze?
Jakie kolory farb do włosów są obecnie najmodniejsze?
Era fioletu Włosy są bardzo ważnym elementem w wyglądzie człowieka, któremu się poświęca mnóstwo czasu w ciągu dnia. Stara się […]
Polecamy