Jak powstały drukarki 3D?

Druk 3D to technologia, która istnieje już od jakiegoś czasu. W rzeczywistości, pierwsza drukarka 3D została wynaleziona w 1983 roku przez Chucka Hulla z 3D Systems Corporation. Technologia rozwinęła się na przestrzeni lat i obecnie możliwe jest wydrukowanie niemal wszystkiego, co można sobie wyobrazić.

Czym jest druk 3D?

Drukarka 3D to zasadniczo maszyna, która pobiera cyfrowy model i drukuje fizyczny obiekt w oparciu o ten model. Proces polega na pobraniu pliku cyfrowego i pocięciu go na warstwy, a następnie wydrukowaniu ich po jednej warstwie na raz. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów drukarek 3D, od dużych urządzeń przemysłowych wykorzystywanych przez producentów, po modele biurkowe, które mogą być wykorzystywane przez szkoły i osoby prywatne. Najpopularniejsze rodzaje drukarek to Fused Deposition Modelling (FDM) i Stereo lithography (SLA). Są one często określane jako techniki wytwarzania addytywnego, ponieważ materiał jest dodawany powoli warstwa po warstwie, aby stworzyć obiekt.

Drukarki FDM

Jeśli chodzi o drukarkę 3D FDM, to działa ona poprzez wytłaczanie roztopionego plastiku przez dyszę na płytę konstrukcyjną, gdzie szybko stygnie do swojego ostatecznego kształtu, zanim zostanie dodana kolejna warstwa na wierzchu – zasadniczo jest to podobne do działania drukarek 2D, z wyjątkiem tego, że używają roztopionego plastiku zamiast cząsteczek tuszu lub tonera (lub obu!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =