Jak zwiększyć żywotność maszyn w zakładzie produkcyjnym – w co warto zainwestować?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jak zwiększyć żywotność maszyn w zakładzie produkcyjnym – w co warto zainwestować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym zakładzie zajmującym się produkcją jakichś dóbr materialnych znajdują się liczne maszyny – mniej lub bardziej zaawansowane. Niestety są one narażone na stosunkowo szybkie zużycie oraz różnego rodzaju awarie. Wynika to z faktu, że często są eksploatowane bez przerwy, a na dodatek funkcjonują w bardzo trudnych warunkach środowiskowych (zapylenie, substancje chemiczne, zmienne temperatury, duże obciążenia itp.). W niniejszym artykule zostaną wymienione kluczowe metody pozwalające na znaczne zwiększenie ich żywotności. 

Bez regularnych przeglądów technicznych ani rusz

W celu przedłużenia żywotności maszyn produkcyjnych zaleca się przede wszystkim systematyczne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego. Dzięki temu możliwe jest szybkie wyłapanie ewentualnych usterek i dokonanie ich naprawy. Szczególnej weryfikacji podlegają takie elementy, jak przekładnie, łańcuchy, taśmy transportowe, amortyzatory, śruby czy łożyska. Drugie niezbędne działanie, to okresowe smarowanie prowadnic liniowych, czyli komponentów odpowiedzialnych w urządzeniach przemysłowych za płynny ruch. Wymieniony środek zapewni im optymalną ochronę przed korozją poprzez wyraźne ograniczenie tarcia. To z kolei przełoży się na sprawne, bezawaryjne użytkowanie. Wysokiej jakości smary przeznaczone stricte do prowadnic bez problemu znajdziemy za pośrednictwem strony internetowej https://www.centralne-smarowanie.pl/smarowanie_prowadnic. Oprócz tego, dobrym rozwiązaniem jest z pewnością stałe testowanie i konserwowanie wszelkich płynów technologicznych (oleje, paliwa), tak aby były idealnie czyste. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z ryzykiem pojawienia się niepożądanej rdzy na metalowych podzespołach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować smaczną yerba mate w domu?
Jak przygotować smaczną yerba mate w domu?
Gdy czujesz, że zwykłe herbaty nie smakują już tak dobrze, jak kiedyś i uznałeś, że najwyższa pora spróbować czegoś nowego, […]
Polecamy