Jak zwiększyć żywotność maszyn w zakładzie produkcyjnym – w co warto zainwestować?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jak zwiększyć żywotność maszyn w zakładzie produkcyjnym – w co warto zainwestować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym zakładzie zajmującym się produkcją jakichś dóbr materialnych znajdują się liczne maszyny – mniej lub bardziej zaawansowane. Niestety są one narażone na stosunkowo szybkie zużycie oraz różnego rodzaju awarie. Wynika to z faktu, że często są eksploatowane bez przerwy, a na dodatek funkcjonują w bardzo trudnych warunkach środowiskowych (zapylenie, substancje chemiczne, zmienne temperatury, duże obciążenia itp.). W niniejszym artykule zostaną wymienione kluczowe metody pozwalające na znaczne zwiększenie ich żywotności. 

Bez regularnych przeglądów technicznych ani rusz

W celu przedłużenia żywotności maszyn produkcyjnych zaleca się przede wszystkim systematyczne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego. Dzięki temu możliwe jest szybkie wyłapanie ewentualnych usterek i dokonanie ich naprawy. Szczególnej weryfikacji podlegają takie elementy, jak przekładnie, łańcuchy, taśmy transportowe, amortyzatory, śruby czy łożyska. Drugie niezbędne działanie, to okresowe smarowanie prowadnic liniowych, czyli komponentów odpowiedzialnych w urządzeniach przemysłowych za płynny ruch. Wymieniony środek zapewni im optymalną ochronę przed korozją poprzez wyraźne ograniczenie tarcia. To z kolei przełoży się na sprawne, bezawaryjne użytkowanie. Wysokiej jakości smary przeznaczone stricte do prowadnic bez problemu znajdziemy za pośrednictwem strony internetowej https://www.centralne-smarowanie.pl/smarowanie_prowadnic. Oprócz tego, dobrym rozwiązaniem jest z pewnością stałe testowanie i konserwowanie wszelkich płynów technologicznych (oleje, paliwa), tak aby były idealnie czyste. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z ryzykiem pojawienia się niepożądanej rdzy na metalowych podzespołach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwracać uwagę przy szukaniu biura na wynajem?
Na co zwracać uwagę przy szukaniu biura na wynajem?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to duże wyzwanie, zwłaszcza pod względem logistycznym. Bardzo często firma, która do tej pory była niewielkim […]
Polecamy