Jakie parametry należy uwzględnić wybierając opony na zimę?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jakie parametry należy uwzględnić wybierając opony na zimę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najlepsze opony na zimę nie są oponami całorocznymi. Są one specyficznym rodzajem opon zaprojektowanym w celu zapewnienia trakcji w oblodzonych, zaśnieżonych warunkach.

Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumy niż opony letnie i mają więcej lameli (szczelin) wyciętych w blokach bieżnika. Miękka guma pozwala oponie lepiej „trzymać się” lodu niż twardsze mieszanki gumowe. Lamele ułatwiają wgryzanie się bieżnika w śnieg, co zapobiega poślizgom.

Wiele opon zimowych, jak te zebrane na stronie https://profesjonalneopony.pl/ oferuje jeszcze inne cechy, które poprawiają trakcję w zimnych warunkach, takie jak:

Szersze rowki obwodowe

Rowki pomagają odprowadzać wodę i błoto pośniegowe, dzięki czemu opona może utrzymać kontakt z nawierzchnią drogi nawet wtedy, gdy jest mokra lub pokryta śniegiem czy błotem pośniegowym.

Lamele na ścianie bocznej

Lamele na ścianie bocznej pomagają rozpraszać wodę spod powierzchni bieżnika, dzięki czemu nie gromadzi się ona i nie powoduje hydroplaningu (lub aquaplaningu) podczas jazdy z prędkością powyżej 40 km/h.

Szersze bloki bieżnika

Im większa powierzchnia styku opony z drogą, tym lepsza trakcja. Dlatego opony zimowe często mają szersze bloki bieżnika niż opony całoroczne lub letnie. Pomaga to zapobiegać aquaplaningowi na mokrej nawierzchni, ponieważ opona ma większą powierzchnię styku z drogą, która wypycha wodę z jej drogi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić jadalnię na niewielkim metrażu?
Jak urządzić jadalnię na niewielkim metrażu?
Mimo że aranżacja małych przestrzeni potrafi nieść ze sobą pewne wyzwania, funkcjonalne i stylowe urządzenie małego mieszkania wcale nie musi […]
Polecamy