Jakie elementy klimatyzacji wymagają najczęstszej wymiany?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jakie elementy klimatyzacji wymagają najczęstszej wymiany?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja jest uznawana za podstawowe wyposażenia współczesnych samochodów. Jej uruchomienie zwiększa komfort podróżowania latem, a jesienią pomaga pozbyć się z wnętrza auta wilgoci i pary wodnej. Aby cały układ działał wydajnie i niezawodnie, musi być regularnie serwisowany.

Wymiana filtra kabinowego i osuszacza

Elementem, który należy wymieniać najczęściej w klimatyzacji, jest filtr kabinowy. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza zasysanego z zewnątrz i wtłaczanego do wnętrza auta przez kratki wentylacyjne. Jazda z tym zużytym elementem sprawi, że w samochodzie będzie wyczuwalna wilgoć i nieprzyjemny zapach.

Innym elementem klimatyzacji, który wymaga częstej wymiany, jest osuszacz. Jego najważniejszym zadaniem jest ochrona kompresora przed wilgocią. Specjaliści zalecają, by wymieniać go przynajmniej raz na dwa lata. Koszt jego zakupu nie jest duży i wynosi kilkadziesiąt złotych.

Sprawdzanie szczelności układu

Podczas serwisowania klimatyzacji należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Wykonanie tej czynności powinno być jednak poprzedzone wykonaniem prób szczelności całego układu. W przypadku wykrycia nieciągłości trzeba niezwłocznie usunąć usterkę.

Należy mieć świadomość, że czynnik chłodzący jest odpowiedzialny za smarowanie kompresora. Jego brak może doprowadzić do zatarcia się sprężarki, która jest najdroższym elementem całego układu. Przykładowe ceny kompresorów można znaleźć np. na stronie:  https://shop.acauto.pl/pol_m_Kategoria_Sprezarki-910.html. Aby uniknąć takich wydatków, warto serwisować klimatyzację samochodową przynajmniej raz w roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o starszego psa?
Jak dbać o starszego psa?
Opieka nad starszym psem jest większym wyzwaniem niż sprawowanie pieczy nad kilkuletnim czworonogiem, a nawet szczeniakiem. Gdy wiek naszego pupila […]
Polecamy