Jakie rozwiązania stosuje się w celu ochrony przewodów i okablowania?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jakie rozwiązania stosuje się w celu ochrony przewodów i okablowania?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowa ochrona przewodów jest często bagatelizowana. Nieważne gdzie, w biurze, w domu, w warsztacie czy na hali produkcyjnej, ochrona kabli gwarantuje bezpieczną i bezawaryjną pracę. Istnieje ogrom przeróżnych rozwiązań, które pozwolą uniknąć awarii i niebezpiecznych sytuacji. Przedstawiamy te najbardziej użyteczne.

Instalacje ścienne 

W instalacjach ściennych stosuje się bardzo powszechnie korytka kablowe oraz prowadnice. Przydatne są też aluminiowe uchwyty i opaski zaciskowe. W tych, które prowadzimy po ścianie, używa się też zazwyczaj przeróżnych uchwytów z tworzywa sztucznego oraz klipsów kablowych. Jeśli konkretna instalacja wymaga przecięcia pomieszczenia, popularną praktyką jest podwieszanie na suficie prowadnic lub profili aluminiowych. Takie rozwiązania są znacznie lepsze od mocowania bezpośredniego ze względu na ułatwiony dostęp w razie awarii lub konieczności przeprowadzenia dodatkowych przewodów. Instalacje podtynkowe nie są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne poza ewentualnym przewierceniem przewodu w trakcie innych prac. Naścienne wymagają jednak zastosowania odpowiednich środków zapewniających trwałe mocowanie i organizacje. Luźne przewody mogą stanowić spore zagrożenie, nie tylko dla samej infrastruktury, ale także dla ludzi z nią pracujących. 

Prowadzenie przewodów – przydatne rozwiązania

Niezależnie od rodzaju konkretnych przewodów i zastosowania konkretnej instalacji, ich przebieg zawsze musi być odpowiednio przemyślany. Jeśli chcemy mieć pewność co do bezawaryjnego funkcjonowania naszej instalacji i urządzeń, musimy zwrócić uwagę na czynniki takie jak wilgoć czy potencjalnie niebezpieczne miejsca. Przewody muszą przebiegać w taki sposób, by nie były narażone na spotkanie z żadną ostrą krawędzią czy zewnętrznym narożnikiem. Miejmy też na szczególnym względzie sposób podłączenia poszczególnych urządzeń do całej instalacji. 

Rozwiązania takie jak tuleja odprężająca uchroni nasze przewody przed uszkodzeniem izolacji czy oplotu. W efekcie będzie to świetne zabezpieczenie przed przecięciem i przerwaniem ciągłości. Utrzymają one kabel w miejscu, dzięki czemu unikniemy przypadkowych rozłączeń czy wyrwania. Dławnica spełni podobną funkcję, pozwoli jednak dodatkowo uszczelnić instalację. Jest to szczególnie przydatne, a często nawet konieczne, w miejscach, które wymagają zachowania konkretnych warunków eksploatacyjnych (np. atmosfery ochronnej). Jeśli nasza instalacja wymaga natomiast utrzymania przewodu w konkretnej pozycji, ale jednocześnie musi zachować ruchomość konkretnej części, możemy pokusić się o użycie przelotek centrujących.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co to jest psychologia behawioralna?
Co to jest psychologia behawioralna?
W latach 60-tych XX wieku w psychologii rozwinęła się terapia behawioralna, czyli podejście które zaowocowało wprowadzeniem ścisłych i ujednoliconych metod […]
Polecamy